Materiał Partnera

Na czym polega praca tymczasowa?

Na czym polega praca tymczasowa?

Poszukiwanie pracy to bez wątpienia długi i skomplikowany proces, który nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Szczególne trudności mają osoby, które szukają po raz pierwszy zatrudnienia, gdyż w tym przypadku najtrudniejszą barierą jest brak doświadczenia na podobnym stanowisku. Dobrym pomysłem w tej sytuacji jest podjęcie pracy tymczasowej. Czym jest taka forma zatrudnienia i dla kogo stanowi korzystny wariant?

Co oznacza praca tymczasowa?

Jak sama nazwa wskazuje, praca tymczasowa to rodzaj zatrudnienia wykonywany przez czas określony. Specyficzną cechą pracy tymczasowej jest to, że przy ustalaniu stosunku pracy udział biorą trzy podmioty. Pierwszym z nich jest agencja pracy, będąca jednocześnie pośrednikiem, pracownik oraz klient agencji, który jest pracodawcą. Wszystkie podmioty łączy to, że mają podpisaną wspólną umowę z agencją pracy tymczasowej i to z nią są związane stosunkiem prawnym. W praktyce oznacza to tyle, że pracownik podpisuje umowę na czas określony z agencją, pracując jednak na rzecz pracodawcy, który również związany jest umową z agencją. W umowie zawarte są jasno sprecyzowane obowiązki, prawa i informacje o wynagrodzeniu, dlatego taki dokument nie różni się niczym od typowej umowy o pracę.

Dla kogo praca tymczasowa?

Szukanie pracy na własną rękę może być trudne, dlatego warto zgłosić swoją kandydaturę do agencji pracy tymczasowej. Na przykład Dora Job ma w swojej ofercie ciekawe propozycje pracy dla studentów, emerytów, a także tych, którzy chcą ułożyć sobie życie za granicą. W zasadzie pracę tymczasową mogą wykonywać wszyscy, gdyż nie ma prawnych ograniczeń, na podstawie których, taka forma zatrudnienia mogłaby kogoś wykluczać. Kto najchętniej korzysta z pracy tymczasowej:

  • studenci, uczniowie, którzy poszukują sposobu na zdobycie pierwszego doświadczenia oraz dorobienia na podstawowe wydatki,
  • osoby, które potrzebują dodatkowego, szybkiego zarobku,
  • samotni rodzice, gdyż pracę można wykonywać w indywidualnie ustalonych godzinach,
  • osoby po 50 roku życia, którzy mają małe szanse na zatrudnienie lub chcą dorobić sobie do emerytury.

Praca tymczasowa to możliwość legalnego zatrudnienia w oparciu o umowę na czas określony. Pracownikowi przysługują takie same prawa jak w przypadku innej formy umowy o pracę, łącznie z minimalnym wynagrodzeniem czy prawem do urlopu. Wiele agencji oferuje możliwość znalezienia zatrudnienia za granicą, co w przypadku osób nie posiadających zatrudnienia jest najbezpieczniejszym wyjściem.

Opracowanie:
Łódź, Wólczańska 241 lok. 02
tel. 692 440 655
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz