Artykuł sponsorowany

Na czym polega praca ślusarza?

Na czym polega praca ślusarza?

Praca z metalem nie należy do łatwych. To jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów. Dlatego do jej obróbki potrzebny jest dobry specjalista, który nie tylko wykona swoją pracę poprawnie, ale też estetycznie. Ślusarz może pracować w różnych miejscach i branżach - wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z metalem na szeroką skalę. 

Ślusarz to tak naprawdę rzemieślnik. Może pracować ręcznie lub z pomocą wyspecjalizowanych narzędzi, lub palników. Zajmuje się on budowaniem konstrukcji, mechanizmów metalowych, a także ich serwisem i konserwacją. Zawód ten jest bardzo szeroki. W zależności od zamiłowania i konkretnej specjalizacji można pracować z dużymi konstrukcjami, świadcząc usługi spawania, lub przy sprzęcie domowym, a także w branży samochodowej. W zależności od branży wykorzystywane są różne narzędzia, które determinują pracę. 

Jakie są specjalizacje ślusarza?

  • Rzemieślniczo- artystyczna - ślusarze mogą być także artystami i zajmować się naprawą i tworzeniem okuć, metalowych elementów dekoracyjnych, uchwytów, klamek, kandelabrów, świeczników, czy żyrandoli. To chyba najbardziej spokojna specjalizacja ślusarska ze wszystkich. Artysta może, na przykład  mieszkać gdziekolwiek chce i tworzyć w zaciszu domowym swoje dzieła w przydomowym warsztacie. 
  • Ślusarze urządzeń komunalnych - zajmują się oni przede wszystkim naprawą i konserwacją zamków, zasuw, zawiasów, ale też elementów instalacji gazowych, grzewczych i wodno-kanaliacyjnych. To właśnie po ślusarza dzwonimy, kiedy zgubimy klucze do domu lub klucz złamie się nam w zamku. Często ta forma pracy wymaga całodobowej dostępności. Pogotowie ślusarskie to jedna ze ścieżek kariery, w której nocne telefony od klientów są raczej normą. 
  • Ślusarze sprzętu domowego zajmują się przede wszystkim naprawą sprzętu, w którym metalowe mechanizmy to podstawa - maszyny do szycia, roboty kuchenne, pralki, młynki. To już coraz bardziej zapomniana specjalizacja. Dostęp do nowego sprzętu tego typu jest bardzo łatwy, coraz częściej więc bardziej opłaca się kupić nowy sprzęt niż naprawiać uszkodzony. W tej specjalizacji ślusarz może znaleźć zatrudnienie w serwisach gwarancyjnych firm dystrybuujących sprzęt.
  • Ślusarze samochodowi zajmują się zaś przede wszystkim awaryjnym otwieraniem zamków, a także ich naprawą i konserwacją. Naprawiają też inne proste mechanizmy metalowe w nadwoziach, jak blokady, czy podnośniki.
  • Ślusarze konstrukcji stalowych - to chyba najcięższa i najbardziej dochodowa specjalizacja obejmująca budowę konstrukcji stalowych, wszelkiego rodzaju ogrodzeń, krat, zbrojeń, rur. To praca na cięższym sprzęcie, bardzo często wymaga obsługi spawarki. Pracę w tym zakresie spawacz może   praktycznie w każdym zakładzie produkcyjnym, w branży budowlanej, rolniczej, a także w państwowych zakładach.

Kto może zostać ślusarzem?

Aby móc pracować w tym zawodzie niezbędne jest ukończenie szkoły zawodowej w kierunku ślusarstwa, Aby pracować w specjalizacji konstrukcyjno - stalowej należy dodatkowo ukończyć kurs spawalnictwa gazowego i elektrycznego. Jeśli ślusarz planuje wyspecjalizować się w kierunku artystycznym, najczęściej konieczne jest ukończenie kursów, studium lub szkoły w kierunku ślusarstwa artystycznego. Usługi spawania i ślusarskie oferuje firma Jarosław Koszczyc Jar-Pol Spawanie gazociągów i rurociągów

Dodatkowe umiejętności

Ślusarze bardzo często mają szereg przeróżnych przydatnych w zawodzie umiejętności, między innymi cięcie, piłowanie, nitowanie, lutowanie, a także potrafią odnaleźć się w elektrotechnice, metaloznawstwie i hydraulice. Przede wszystkim osoba, która pracuje na tym stanowisku, powinna mieć zdolności manualne, techniczne, i doskonałą koordynację wzrokowo-ruchową

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz