Materiał Partnera

Na czym polega praca kominiarza?

Na czym polega praca kominiarza?

Pan w czarnym mundurze ze szczotką na ramieniu oraz cylindrem na głowie, na którego widok wiele osób łapie się za guzik, nie tylko może przynieść szczęście. Kominiarz, bo o nim mowa przede wszystkim zadba o czystość i drożność komina, a tym samym o bezpieczeństwo mieszkańców. Nie broń się i nie unikaj jego wizyty w swoim domu. Pamiętaj, że przeglądy kominiarskie są obowiązkowe i właśnie od nich może zależeć zdrowie i życie twoje oraz twoich najbliższych.

Kominiarz - rzemieślnik

W Polsce od 1939 roku rzemiosło kominiarskie zalicza się do grupy rzemiosł koncesjonowanych. To znaczy, że każda osoba wykonująca zawód kominiarza jest zobowiązana do posiadania uprawnień mistrzowskich bądź czeladniczych, wydawanych przez cechy, spółdzielnie lub izby rzemieślnicze. Istnieją trzy stopnie w zawodzie kominiarza:

Mistrz kominiarski – to on nosi cylinder zwany „pliszokiem”, ma uprawnienia do wydawania ekspertyz, opinii, decyzji oraz zaświadczeń. Skupia się na czynnościach, które wymagają specjalistycznej wiedzy, dokonuje kontroli oraz oceny sprawności instalacji kominowych.

Czeladnik kominiarski – na jego głowie można zauważyć inny rodzaj cylindra, tzw. „szapoklak”. To osoba przygotowująca się do egzaminu mistrzowskiego, może czyścić przewody, zajmować się ich konserwacją, jednak nie może wystawiać ekspertyz i opinii.

Pomocnik kominiarski – czyli uczeń, noszący „melonik” lub „keplik”. To osoba, która wszelkie czynności może wykonywać jedynie pod okiem mistrza lub czeladnika.

Co robi kominiarz?

Dobry kominiarz nie tylko czyści kominy i zajmuje się ich przeglądami. Uzbrojony w specjalistyczne narzędzia i sprzęty, sprawdza również stan techniczny instalacji grzewczej oraz wentylacji. Profesjonalne zakłady kominiarskie oferują kompleksowe usługi. Do tego grona można śmiało zaliczyć firmę pana Mariusza Kubackiego z Sidłowa. Bogata oferta obejmuje przede wszystkim czyszczenie przewodów kominowych i wentylacyjnych, usuwanie sadzy z przewodów kominowych i palenisk oraz usuwanie usterek przewodów kominowych i wentylacyjnych. W zakresie usług znajdują się także wszelkie naprawy przewodów kominowych i wentylacyjnych, kontrole i przeglądy techniczne przewodów każdego rodzaju, jak też urządzeń grzewczych oraz wszelkich systemów odprowadzających spaliny. Do zadań kominiarza należy również montaż wkładów kominowych oraz szlamowanie kominów. Wystawia on również zaświadczenia dotyczące użytkowania przewodów kominowych i wentylacyjnych oraz wydaje opinie i decyzje kominiarskie o systemach odprowadzania spalin, zgodnie z obowiązującymi przepisami dla zakładów gazownictwa i inspektorów budowlanych.

Opracowanie:
Sidłów 12 lok. 6
tel. 725 366 952
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz