Artykuł sponsorowany

Na czym polega postępowanie przygotowawcze w sprawie karnej?

Na czym polega postępowanie przygotowawcze w sprawie karnej?

W przypadku spraw karych postępowanie składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest postępowanie przygotowawcze, które umożliwia między innymi sformułowanie zarzutów wobec sprawcy czynu zabronionego. Podejrzany już w tej fazie sprawy ma prawo ubiegać się o swojego obrońcę. Adwokat bowiem jest w stanie wyjaśnić powody zatrzymania, a także uczestniczyć w czynnościach, które są prowadzone wobec ujętej osoby.

Cel etapu przygotowawczego

Tym mianem określa się działania, prokuratora bądź policji, ale również obydwu tych organów wspólnie. Na tym etapie prowadzonej sprawy karnej chodzi o zebranie oraz zabezpieczenie wszelkich dowodów. Odbywa się to między innymi poprzez przeszukiwanie miejsca zamieszkania potencjalnego sprawcy, a także przesłuchiwanie świadków. Organy ścigania mogą w ten sposób ustalić, czy czyn zabroniony został popełniony i czy jest on przestępstwem. Ponadto podjęte czynności pozwalają wyjaśnić okoliczności jego zajścia, a także wskazać osoby pokrzywdzone w sprawie. Główny cel postępowania to zaś wykrycie, ujęcie podejrzanego oraz postawienie mu zarzutów. W przypadku niewystarczających dowodów postępowanie karne może zostać na mocy decyzji prokuratora umorzone. W takiej sytuacji pokrzywdzony ma prawo wnieść wniosek o jego wznowienie.

Warto wspomnieć, że działania w postępowaniu przygotowawczym dzieli się na dwa zasadnicze etapy:

  • w sprawie – zebranie dowodów oraz ustalanie okoliczności czynu podejrzanego i sprawcy;
  • przeciwko osobie – moment, w którym można postawić zarzuty ujętemu podejrzanemu i wnieść akt oskarżenia do sądu.

Ponadto w sprawach karnych są dwie formy ich badania. Podstawowa to śledztwo, które ma prawo wszcząć włącznie prokurator i ewentualnie powierzyć jego prowadzenie policji w całości bądź częściowo. Druga to dochodzenie, będące uproszczoną formą poprzedniego.

Pomoc adwokata w sprawie karnej

W tego typu postępowaniu podejrzany ma konstytucyjnie zagwarantowane prawo do obrony. W postępowaniu przygotowawczym sprawca może wybrać obrońcę lub w niektórych sprawach jest on przydzielany z urzędu. Niemniej jednak zarówno pokrzywdzony, jak i osoba, która przewiduje, że zostaną wcześniej postawione jej zarzuty może sama zgłosić się po pomoc na przykład do kancelarii adwokackiej Wolfowicz Wende Biedulski, znajdującej się w Warszawie.

W takich sprawach prawnicy czuwają nad przestrzeganiem wszelkich praw, które przysługują osobie z postawionymi zarzutami. Ponadto wyjaśniają podstawę prawną oskarżenia, jak również konsekwencje popełnionego czynu zabronionego. Pomoc adwokata jest również ważna podczas wszelkich czynności śledczych bądź dochodzeniowych, czyli przesłuchaniach świadków czy też przy okazaniach. Przede wszystkim jednak już na etapie postępowania przygotowawczego będzie w stanie sformułować odpowiednie wnioski do wygłoszenia przed sądem, mające na celu udowodnienie niewinności bądź nieumyślnego spowodowania danego czynu zabronionego przez osobę oskarżoną.

Opracowanie:
Warszawa, Wiejska 17 lok. 15
tel. 601 458 047
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz