Artykuł sponsorowany

Na czym polega pomoc prawna przy ustalaniu zobowiązań alimentacyjnych? Kancelaria adwokacka Aleksandra Bury, Janusz Bury

Na czym polega pomoc prawna przy ustalaniu zobowiązań alimentacyjnych? Kancelaria adwokacka Aleksandra Bury, Janusz Bury

Temat alimentów zazwyczaj budzi wiele emocji. Świadczenie może być wypłacane zarówno na dziecko, jak i na byłego małżonka, co w wielu przypadkach komplikuje proces rozwodowy. Niejednokrotnie osoby zaangażowane w sprawę nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z tą kwestią, dlatego pomoc prawna może okazać się niezbędna. Kancelarie adwokackie, takie jak Kancelaria adwokacka Aleksandra Bury, Janusz Bury, udzielają porad prawnych m.in. z zakresu prawa rodzinnego.

Kiedy przyznawane jest świadczenie alimentacyjne?

Obowiązek alimentacyjny jest opisany w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym. Posiadanie dzieci zobowiązuje rodziców do zapewnienia im godnych warunków życia i rozwoju. Jeśli para nie może mieszkać razem, strona opiekująca się dziećmi powinna otrzymać od byłego partnera rekompensatę finansową – zwykle w formie alimentów. Są one zasądzane zarówno w przypadku ustania związków formalnych, jak i tych, które nie zostały zarejestrowane w urzędzie stanu cywilnego.

Obowiązek alimentacyjny może ciążyć również na osobie odpowiedzialnej za rozpad małżeństwa, jeśli doszło do rozwodu z orzeczeniem o winie. Dzieje się tak, gdy były partner nie jest w stanie się utrzymać, co jest spowodowane zakończeniem formalnego związku. Alimenty mogą być też wypłacane przez dzieci na rzecz rodziców – nawet w sytuacji, gdy znajdują się one w wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej.

Pomoc prawna przy ustalaniu obowiązku alimentacyjnego

Konieczność płacenia co miesiąc określonej sumy pieniędzy na dzieci, rodziców lub byłego partnera jest dla wielu osób ogromnym obciążeniem finansowym. W toku postępowania często dochodzi do zawyżenia wysokości takich świadczeń. Pomoc prawna, którą oferuje m.in. Kancelaria adwokacka Aleksandra Bury, Janusz Bury z Tomaszowa Lubelskiego polega w tym przypadku na znalezieniu rozwiązań pozwalających na zmniejszenie lub zniesienie obowiązku alimentacyjnego.

Najczęściej dzieje się tak, gdy jedna ze stron zataja informacje o swojej sytuacji finansowej lub decyduje się na formalny związek z nowym partnerem, który adoptował potomstwo z poprzedniego małżeństwa. Niewątpliwie istotną rolę w tego typu sporach odgrywa mediacja, którą może przeprowadzić również prawnik. Jego wsparcie jest również pomocne w dochodzeniu alimentów w przypadku niewypłacalności dłużnika oraz w rozprawach o ustalenie wysokości alimentów – w tym np. o ich podwyższenie. Odpowiednio przedstawiona argumentacja w sądzie pozwoli uniknąć sytuacji, w której jedna ze stron będzie znacząco pokrzywdzona.

Opracowanie:
Tomaszów Lubelski, Lwowska 54
tel. 604 931 456
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz