Artykuł sponsorowany

Na czym polega polubowny podział majątku wspólnego?

Na czym polega polubowny podział majątku wspólnego?

Podział majątku wspólnego może odbyć się na trzy sposoby. Pierwszym jest podział już w trakcie sprawy rozwodowej, o ile sąd przychyli się do wniosku stron. Drugim rozwiązaniem jest osobne postępowanie już po rozwodzie przed sądem. Ostatni sposób to podział majątku zwany polubownym, czyli bez udziału sądu, ale najczęściej przy współpracy z prawnikiem. To właśnie trzecia opcja jest dzisiaj chętnie wybierana przez byłych małżonków, zwłaszcza że pozwala ona osiągnąć obopólne korzyści bez długotrwałego postępowania sądowego. Na czym polega zatem pozasądowy podział majątku? 

Jak wygląda polubowny podział majątku?

Polubowny podział majątku to nic innego jak sporządzenie i zawarcie specjalnej umowy między stronami, co odbywa się zazwyczaj w kancelarii prawnej. Byli małżonkowie mogą wtedy korzystać ze wsparcia jednego radcy prawnego, który zostanie ich swoistym mediatorem, lub też mają możliwość negocjowania warunków porozumienia z udziałem dwóch prawników reprezentujących interesy klientów – każdego z osobna.

W pierwszym etapie podziału majątku drogą pozasądową prawnicy objaśniają stronom przepisy prawne dotyczące ich sprawy. Następnie czuwają nad tym, by byli małżonkowie we właściwy sposób przygotowali listę składników podlegających podziałowi oraz sprawiedliwie wycenili ich wartości. Dopiero wtedy strony mogą przejść do negocjacji, które po osiągnięciu porozumienia kończy się podpisaniem umowy. W wielu przypadkach niezbędne jest także skorzystanie z usług notariusza. Akt notarialny trzeba przygotować m.in. dla nieruchomości przekazywanych w ramach podziału majątku.

Z czego składa się umowa o podział majątku?

Umowy o podział majątku to obszerne dokumenty składające się z wielu elementów. Zaliczyć można do nich:

  • wszystkie podlegające podziałowi składniki majątku wspólnego (warto wiedzieć, że umowa może dotyczyć całego majątku albo jego części np. nieruchomości),
  • wartość wszystkich składników podlegających podziałowi (wartości te mogą być określone przez strony lub też przez rzeczoznawcę),
  • określony klarownie sposób podziału ze wskazaniem wysokości spłat/dopłat,
  • wysokości zwrotów wydatków i nakładów poczynionych z majątku wspólnego na majątki osobiste stron,
  • wysokości zwrotów wydatków i nakładów poczynionych z majątków osobistych stron na majątek wspólny,
  • wskazane terminy spłat/zwrotów/dopłat.

O pomoc w przygotowaniu takiej umowy warto zgłosić się do radców prawnych takich jak mecenas Magdalena Wiśniewska z Dzierżoniowa.

Zalety polubownego podziału majątku

Zalet polubownego podziału majątku jest wiele, a do najważniejszych z nich zaliczyć można:

  1. Brak eskalacji konfliktu między stronami.
  2. Wybór osoby prawnika prowadzącego sprawę.
  3. Szybszy podział majątku niż w sądzie.
  4. Możliwość elastycznego podziału majątku na drodze negocjacji czy mediacji.
  5. Ograniczenie stresu związanego ze sprawą sądową.
Opracowanie:
Dzierżoniów, Rynek 55 lok. 25
tel. 503 144 518
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz