Artykuł sponsorowany

Na czym polega polineuropatia?

Na czym polega polineuropatia?

Neurolodzy zajmują się układem nerwowym człowieka i wszelkimi problemami z nim związanymi. Warto się do nich udać już w momencie zauważenia niepokojących objawów, takich jak bóle głowy czy częste drętwienia i mrowienia kończyn. Jednym ze schorzeń leczonych przez neurologów jest polineuropatia. Na czym ona dokładnie polega i jak z nią postępować? Przeczytaj tekst, aby się dowiedzieć.

Co to jest polineuropatia?

Część osób mogła się spotkać z pojęciem neuropatii, które określa uszkodzenie jednego z nerwów obwodowych. Polineuropatia to z kolei nazwa mniej znana, ale jej znaczenie jest bardzo podobne. Odnosi się ona bowiem do uszkodzenia kilku nerwów obwodowych. Te struktury ciała człowieka mają za zadanie przekazywać informacje między narządami a ośrodkowym układem nerwowym. Jest wiele rodzajów neuropatii, a ich nazwy są często związane z chorobami, które stanowią ich przyczynę.

Jakie są objawy polineuropatii?

Objawy polineuropatii można podzielić na trzy grupy: związane z czuciem, ruchem oraz wegetatywne. Charakterystyczne jest uciążliwe mrowienie, drżenie czy drętwienie części ciała, a także promieniujący ból dotyczący szczególnie kończyn

Wymienione objawy to typowe sygnały, które powinny sprowokować do wizyty u neurologa – podpowiada pracownik Gabinetu Neurologicznego w Poznaniu


Polineuropatię można rozpoznać też po niedowładzie lub kurczach mięśni, nieprawidłowym odczuwaniu temperatury czy problematycznych zmianach skórnych. Czasami, jeśli schorzenie dotyczy włókien odpowiedzialnych za funkcjonowanie narządów wewnętrznych, mogą pojawić się problemy takie jak zaburzenia rytmu serca, biegunki czy też nadmierna potliwość.

Jak leczy się polineuropatię?

Przyczyną polineuropatii mogą być różne choroby, zarówno nabyte, jak i te uwarunkowane genetycznie. Ich znajomość jest niezwykle ważna w leczeniu, bo pozwala dobrać odpowiednią metodę. Podstawowym działaniem jest próba ograniczenia lub wyeliminowania przyczyny problemów. Niestety polineuropatii nie da się całkowicie wyleczyć, dlatego postępowanie wobec niej ma na celu zmniejszenie uciążliwości tego schorzenia.

Można to robić między innymi podając odpowiednie leki, ale bardzo ważną metodą jest też fizjoterapia. Opiera się ona na masażach i ćwiczeniach, głównie kończyn. Czynności te mają na celu zniwelowanie bólu, ale także poprawę sprawności fizycznej pacjenta, która w przypadku tego schorzenia jest zaburzona. Leczenie polineuropatii może mieć różne formy, dlatego podstawową kwestią jest wykonanie szczegółowych badań w dobrym gabinecie neurologicznym. Doświadczony lekarz będzie w stanie zaplanować dalsze postępowanie z chorobą i zmniejszyć jej negatywne skutki.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz