Na czym polega podstawowy kurs pierwszej pomocy? Poznaj ofertę firmy Reanima
Udzielenie potrzebującej osobie pierwszej pomocy może uratować jej życie. Z tego powodu ważne jest organizowanie szkoleń z tego zakresu. Podstawowy kurs obejmuje wiele zagadnień pozwalających na podjęcie właściwych działań w przypadku pojawienia się sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Co zatem dokładnie obejmują takie szkolenia i kto powinien je przeprowadzać?
Co obejmuje podstawowy kurs pierwszej pomocy?
Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy w wariancie podstawowym składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Zabiegi resuscytacyjne, które będą ćwiczone przez kursantów, omawiane są przez instruktora szczegółowo. Dzięki temu łatwiej jest zrozumieć ich sens oraz sposób oddziaływania na poszczególne narządy ludzkie. Na podstawowym kursie pierwszej pomocy uczestnicy zapoznają się też z budową anatomiczną człowieka. Głównym tematem szkolenia jest jednak udzielanie pomocy poprzez resuscytację.
Zabiegi w tym zakresie mają na celu przywrócenie krążenia w sytuacjach zagrażających nierzadko życiu pacjenta. Na zajęciach praktycznych kursanci dowiadują się także, w jaki sposób powinni zabezpieczyć chorego oraz czym kierować się przy ocenie jego stanu zdrowia. Takie kursy pierwszej pomocy, prowadzone przez ratownika medycznego, technika pożarnictwa i osobę na stale związaną z Państwową Strażą Pożarną i służbami medycznymi, organizuje Reanima – firma, która ma siedzibę w Strzyżowie, w województwie podkarpackim. Są one przeznaczone zarówno dla osób prywatnych, rodziców, opiekunów osób starszych, jak i firm oraz szkół i przedszkoli. Podczas kursu uczestnik pozna wiedzę teoretyczną i praktyczną, będzie miał okazję ćwiczyć na manekinach do resuscytacji i defibrylatorach szkoleniowych. W jakich najczęściej sytuacjach niezbędne okazuje się udzielenie innemu człowiekowi pierwszej pomocy poprzez wykorzystanie umiejętności i wiedzy nabytych na podstawowym kursie z tego zakresu?
Kiedy udziela się pierwszej pomocy?
Sytuacje zagrożenia życia to stresujące momenty, w których należy jednak zachować opanowanie i udzielić choremu stosownej pomocy. Po wezwaniu pogotowia ratunkowego przystąpienie do zabiegów resuscytacyjnych pozwala m.in. przywrócić akcję serca po przebytym jego zawale. Dzięki odbyciu podstawowego kursu pierwszej pomocy dowiadujemy się też, w jaki sposób postępować z osobami wykazującymi objawy ataku padaczki, a także przy ich omdleniu bądź zadławieniu.
Są to sytuacje, w których od szybkiej i właściwej reakcji zależy w dużej mierze życie ludzkie. Wiedza i umiejętności nabyte na kursie pierwszej pomocy pozwalają reagować również podczas wypadków, w których poszkodowane osoby doznały złamań kończyn lub oparzeń termicznych. Choć głównym elementem wspomnianych szkoleń jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa, to uczestnicy podstawowego kursu poznają też rekomendowane metody działania w przypadku innych niż zawał mięśnia sercowego sytuacjach zagrażających życiu.