Materiał Partnera

Na czym polega pilotaż transportu ponadgabarytowego?

Na czym polega pilotaż transportu ponadgabarytowego?

W naszym kraju przejazd pojazdu nienormatywnego wymaga uzyskania odpowiedniego zezwolenia. Pojazd nienormatywny wyróżnia się tym, że nacisk jego osi wraz z ładunkiem lub bez niego jest większy od dopuszczalnych norm. Tego typu pojazdy poruszają się najczęściej w nocy i w asyście pilota drogowego. Dowiedz się, na czym polega pilotaż transportu ponadgabarytowego oraz kiedy jest wzmagany.

Transport nienormatywny

Nazywany jest również transportem ponadgabarytowym. W ten sposób określa się przewóz ładunków, których wymiary przekraczają określone normy w krajowych i międzynarodowych przepisach. Jeśli planujemy transport nienormatywny, musimy uzyskać stosowne pozwolenie, które jest wydawane w siedmiu kategoriach. Warto zaznaczyć, że przygotowanie ponadgabarytowego ładunku wymaga od spedytora nie tylko uzyskania szeregu pozwoleń, ale również specjalistycznej wiedzy i zaplanowania optymalnej trasy. Dlatego, warto skontaktować się z renomowaną firmą Spedomax z Warszawy, która zajmuje się przewozem ładunków nienormatywnych i dysponuje nowoczesnym sprzętem do realizacji tego typu usług.

Pilotaż transportu nienormatywnego

Pilotowanie transportu ponadgabarytowego lub kolumny pojazdów to niewątpliwie bardzo odpowiedzialne zadanie. Do najważniejszych zadań pilota należy zapewnienie odpowiedniej organizacji przejazdu, zgodnie z warunkami, które znajdują się w zezwoleniu oraz kontrola bezpieczeństwa ruchu drogowe. Pilot powinien zadbać również o miejsce, w którym doszło do wypadku z udziałem pojazdu nienormatywnego. Pilot powinien poruszać się pojazdem, którego masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, jednak nie może być to motocykl. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie pojazdu, między innymi oznakowanie ładunków nienormatywnych i umieszczenie na pojeździe tablicy z napisem PILOT wraz z informacją dotyczącą największej szerokości pilotowanego pojazdu. Do pilotażu konieczne są także dwa światła błyskowe o żółtym kolorze, które powinny być widoczne co najmniej z odległości 150 m przy dobrych warunkach pogodowych. Samochód musi być również wyposażony w urządzenia, które pozwolą na bezproblemowy kontakt z kierowcami pojazdów pilotowanych.

Przewóz towarów ponadgabarytowych wymaga odpowiedniego przygotowania i profesjonalnej wiedzy. Dlatego, warto skorzystać z usług firmy spedycyjnej, która specjalizuje się w przewozach towarów nienormatywnych.

Opracowanie:
Warszawa, Zapłocie 296 lok. 1
tel. 22 546 37 40
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz