Materiał Partnera

Na czym polega piaskowanie metali?

Na czym polega piaskowanie metali?

Piaskowanie metali pomaga zapobiec niszczeniu tworzywa – dzieje się to najczęściej na skutek korozji. Tego typu czyszczenie metali jest istotne, aby struktura zachowała swoje walory i została nienaruszona przez lata. Na czym konkretnie polega piaskowanie i jakie właściwie materiały można mu poddać? Dowiedz się, jak przebiega proces piaskowania, jakie daje efekty i czy faktycznie warto je wykonywać.

Na czym polega piaskowanie metali? – przebieg i efekty procesu

Piaskowanie metali to proces, który polega na czyszczeniu ich powierzchni. Jego podstawową funkcją jest minimalizacja ryzyka korodowania metalu, co przekłada się na dłuższą żywotność elementów tak, by mogły służyć wiele lat. Warto podkreślić, że piaskowanie wykonuje się wykorzystując materiał ścierny oraz strumień sprężonego powietrza lub cieczy. Całość procesu dzięki nowoczesnym i innowacyjnym technologiom jest obecnie maksymalnie zautomatyzowana przez co piaskowanie różnych metali odbywa się szybko i z dużą dokładnością. Proces polega na użyciu piaskarki, która pod wpływem sprężonego powietrza lub cieczy uderza drobinkami piasku z dużą prędkością, co w praktyce przekłada się na uzyskanie oczyszczonej powierzchni. Oprócz drobinek piasku, używa się także m.in. rozdrobnionego szkła, suchego lodu, żużlu, cząsteczek metalu, śrutu itp. Piaskowanie metali wiąże się z uzyskaniem efektu jakim jest oczyszczona powierzchnia. Dzięki pozbyciu się zanieczyszczeń metal jest równy i lekko szorstki, przez co nadaje się idealnie np. do malowania.

Piaskowanie metali: Co należy wziąć pod uwagę podczas wyboru metody piaskowania?

Piaskowanie elementów metalowych może odbywać się różnymi metodami. Jeśli wykonawca nie chce używać do tego wody oraz żadnych dodatkowych urządzeń, warto wybrać piaskowanie na sucho, z kolei, jeśli zależy mu na tym, by podczas działania nie unosił się pył, warto wybrać piaskowanie na mokro. Zależnie od efektów, jakie chce się uzyskać, można także dobrać inny materiał ścierny do piaskowania. Ponadto, ze względu na sprzęt można także wyróżnić piaskowanie w piaskarkach bądź wężem (sprawdza się przy metalach o dużej powierzchni) – można je wykonać np. w firmie Piaskowanie metali. Sebastian Ciszek. Co warto podkreślić, to fakt, że wybierając konkretną metodę piaskowania, warto zwrócić uwagę m.in. na rodzaj powierzchni (jej grubość i trwałość), upragniony efekt oraz właściwości materiału. Trzeba liczyć się z tym, że np. wybór śrutu zamiast piasku nie będzie dobry do materiałów podatnych na zmianę struktury. Dodatkowo metoda piaskowania powinno być także dobrana do oczekiwanego efektu, gdyż niektóre rezultaty można uzyskać tylko przy użyciu np. konkretnego sprzętu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz