Artykuł sponsorowany

Na czym polega ozonowanie pomieszczeń i jakie daje rezultaty?

Na czym polega ozonowanie pomieszczeń i jakie daje rezultaty?

W ostatnich latach ozonowanie, jako jedna z metod oczyszczania powietrza z nagromadzonego brudu i drobnoustrojów, zyskała ogromną popularność wśród osób prywatnych, właścicieli firm oraz zarządców placówek medycznych. Jest to świetna alternatywa dla zabiegów, takich jak: odkażanie wnętrz chemicznymi preparatami, mycie ścian i mebli detergentami czy generalny remont pomieszczeń po pożarze lub zalaniu. Z naszego artykułu dowiesz się, na czym polega usługa ozonowania oraz jakie daje efekty.

Aby zrozumieć istotę działania urządzenia, jakim jest ozonator, trzeba zacząć od właściwości ozonu, określanego zamiennie jako trójtlen lub tritlen, ze względu na swoją trójatomową strukturę. Ozon jest odmianą tlenu, która w temperaturze pokojowej przybiera postać gazu o charakterystycznej, niebieskiej barwie i właściwościach utleniających oraz biobójczych.

Ozonowanie, czyli utlenianie wnętrz

Jak zauważa Adrian Kurzeja, specjalizujący się w Ozonowaniu pomieszczeń w domach prywatnych, biurach i instytucjach: zabieg ozonowania polega na tym, że do zamkniętego, uszczelnionego wnętrza wtłaczany jest ozon pod ciśnieniem, co powoduje dynamiczne utlenianie powietrza, czyli reakcję z wszystkimi, napotkanymi po drodze cząsteczkami.

Przed rozpoczęciem ozonowania pomieszczenia należy je najpierw starannie odkurzyć, wywietrzyć i wynieść rośliny oraz klatki bądź akwaria ze zwierzętami. Aby uzyskać pożądany efekt w postaci eliminacji wszelkich zanieczyszczeń trzeba również odsunąć meble od krawędzi ścian oraz otworzyć wszystkie szafy, witryny i komody, co poprawi wydajność zabiegu. Gdy wnętrze jest przygotowane, pracownicy firmy wykonującej dezynfekcję włączają ozonator, który pracuje od kilku do nawet kilkunastu godzin – w tym czasie nie wolno przybywać w sąsiedztwie urządzenia, by uniknąć zatrucia. Po zakończonym ozonowaniu wnętrza powinny być dokładnie wywietrzone.

Skuteczna dezynfekcja i eliminacja uciążliwych zapachów

Zabieg utleniania powoduje, że z pomieszczenia znikają wszelkie nieprzyjemne zapachy – nawet te, które kumulują się od wielu lat i powstały wskutek awarii instalacji hydraulicznej, pożaru lub zadymienia. Ozonowanie pomaga szybko i skutecznie zwalczyć przykrą woń w domu, zakładzie produkcyjnym, gabinecie zabiegowym lub w środkach komunikacji publicznej.

Wtłoczony do pomieszczeń ozon usuwa również zagrożenia biologiczne w formie skupisk chorobotwórczych bakterii, grzybów i wirusów. Gaz błyskawicznie reaguje z mikrobami, toksycznymi pyłami zawieszonymi oraz alergizującym kurzem, powodując ich całkowity rozkład. Dzięki temu prostemu zabiegowi zdecydowanie poprawia się jakość powietrza wewnątrz lokali, co minimalizuje ryzyko powstawania infekcji dróg oddechowych, alergii oraz złego samopoczucia u ludzi korzystających na co dzień z odkażonych pomieszczeń.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz