Artykuł sponsorowany

Na czym polega osuszanie budynków?

Na czym polega osuszanie budynków?

Wilgoć jest największym wrogiem zarówno samego budynku mieszkalnego, jak i jego lokatorów. Uszkadza jego ściany i fundamenty oraz tworzy idealne warunki do rozwoju groźnych grzybów i pleśni. Najczęściej powstaje w wyniku nieprawidłowo wykonanej izolacji poziomej fundamentów. Rozwiązaniem uciążliwego problemu będzie osuszenie budynku. Sprawdź, na czym polega.

Przed przystąpieniem do osuszania budynku, specjalistyczne firmy sprawdzą przyczynę powstawania wilgoci, do której należy także niesprawna wentylacja pomieszczeń oraz niewłaściwe wykonanie izolacji termicznej ścian zewnętrznych. Często budynek zostaje zawilgocony wskutek zalania. Dopiero znając przyczynę wilgoci, fachowcy wybiorą odpowiednią metodę osuszania, uzależnioną od skali zalania, poziomu wilgoci, a także specyfiki budynku. Poznaj najpopularniejsze metody osuszania budynku.

Nagrzewanie

Nagrzewanie to najprostsza z metod osuszania budynku. Polega na podwyższeniu temperatury do 35o C, wskutek czego wilgoć na ścianie zaczyna parować. Następnie system wentylacji odprowadza parę wodną z pomieszczenia. Nadaje się do osuszania niewielkich zawilgoceń i działa powierzchniowo.

Kondensacja

Osuszanie kondensacyjne z kolei polega na skropleniu pary wodnej, unoszącej się w pomieszczeniu za pomocą profesjonalnych osuszaczy. Wentylator urządzania wtłacza powietrze do komory chłodzącej, gdzie następuje kondensacja, a wilgotne powietrze jest schładzane poniżej pewnej temperatury. Skroplona woda zostaje odprowadzona do kanalizacji, a osuszone, ogrzane powietrze powraca do obiegu i zostaje wykorzystane do osuszenia zawilgoconych przedmiotów oraz powierzchni. Tego typu osuszanie budynków na najwyższym poziomie profesjonalizmu proponuje swoim klientom firma Lech-Bud

Osuszanie mikrofalowe                         

Ta metoda osuszania budynku polega na wykorzystaniu fal mikrofalowych, które stosowane są do dogłębnego zmniejszania wilgoci w ścianach budynku. Pod wpływem ich działania, wilgoć zmienia się w parę wodną, odprowadzaną następnie prze system wentylacji.

Absorpcja

Osuszanie absorpcyjne to z kolei osuszanie za pomocą specjalnych osuszaczy, posiadających wkłady, wypełnione chłonnym granulatem, takim jak żel silikonowy czy chlorek litu. Wilgoć zostaje wtłoczona do komory urządzenia, z którego następnie wypływa suche, oczyszczone powietrze.

Osuszanie podposadzkowe

Na koniec warto wspomnieć o osuszaniu budynków metodą podposadzkową, wykorzystywaną przede wszystkim w przypadku zalania. Po przeprowadzeniu pomiaru wilgoci i oszacowaniu stanu zawilgocenia pomieszczeń, następuje usunięcie wody spod posadzki za pomocą pomp ciśnieniowych. Następnie pod powierzchnię posadzki wtłacza się ciepłe, bardzo suche powietrze.  

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz