Artykuł sponsorowany

Na czym polega optymalizacja podatkowa?

Na czym polega optymalizacja podatkowa?

Prowadzenie firm wiąże się niewątpliwie z obowiązkiem regulowania zobowiązań wobec urzędu skarbowego. Podatki, to temat, który interesuje każdego przedsiębiorcę. Bez względu na fakt czy firma działa lokalnie jako firma jednoosobowa, czy globalnie jako spółka, każdemu bez wyjątku zależy, aby podatki płacić … możliwie jak najniższe, a najlepiej wcale… Warto wiedzieć, że z punktu widzenia prawa unikanie opodatkowania, czyli wspomniana optymalizacja podatkowa jest legalna.

Unikanie opodatkowania a uchylanie się od opodatkowania

Na początek warto powiedzieć, że unikanie opodatkowania to działania, które wg art. 119 a § 1 ustawy z 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) polegają na uniknięciu opodatkowania dzięki znalezieniu takich rozwiązań w prawie, które pozwolą ustalić najniższą stawkę zobowiązania. Bardzo podobne w brzmieniu, ale całkowicie odmienne w skutkach jest uchylanie się od opodatkowania, które polega na zaniechaniu płacenia podatków, mimo że zostały one zgodnie z prawem naliczone. Chcąc znaleźć legalną drogę do obniżenia zobowiązań podatkowych danej firmy, jest opracowanie odpowiedniej analizy sytuacji przedsiębiorstwa i na podstawie wyników analizy opracowanie strategii podatkowej, która przyczyni się do zminimalizowania obciążeń na rzecz urzędu skarbowego.

Jakie działania zalicza się do optymalizacji podatkowej?

Kluczem do obniżenia podatków jest właściwy plan działania i gotowość przedsiębiorstwa do wprowadzenia zmian, które przyniosą w konsekwencji wspomniane efekty. Przykładem firmy, która świadczy usługi optymalizacji podatkowej przedsiębiorstwa, jest Kancelaria prawna i podatkowa Mariusza A. Dyczkowskiego. Najważniejsze jest tu zatem pełne zaufanie, że każde z proponowanych działań są niezbędne do osiągnięcia wyznaczonego wcześniej celu. Optymalizacją podatkową mogą być np.:

  • prowadzenie działalności w formie spółki osobowej zamiast kapitałowej,
  • tworzenie zagranicznych spółek holdingowych,
  • tworzenie podatkowych grup kapitałowych,
  • działanie w specjalnej strefie ekonomicznej,
  • utworzenie spółki europejskiej,
  • restrukturyzacje i połączenia spółek.

Jakie działania będą potraktowane jako uchylanie się od opodatkowania?

Prawo wyraźnie rozgranicza działania, które mają prowadzić do płacenia mniejszych zobowiązań podatkowych od tych uznawanych za uchylanie się od opodatkowania. Pamiętać należy, że tylko i wyłącznie unikanie opodatkowania jest w 100% legalne. Uchylanie się od opodatkowania jest traktowane jako oszustwo podatkowe. Jako uchylanie się od opodatkowania potraktowane będzie:

  • zatajenie przedmiotu opodatkowania (niewykazaniu części dochodów),
  • zatajenie rachunkowe (nierzetelnie prowadzenie księgowości),
  • fałszywe kwalifikowanie (zaliczenie w ciężar kosztów wydatków, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, uznanie prywatnych wydatków właścicieli za koszty firmowe),
  • zorganizowanie niewypłacalności,
  • jawne niepłacenie podatków.

Zawsze trzeba pamiętać, że celem optymalizacji podatkowej jest zmniejszenie zobowiązań podatkowych w ramach legalnych działań, a nie jawne działanie, mające na celu unikanie płacenia zobowiązań podatkowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz