Materiał Partnera

Na czym polega odżelazianie i odmanganianie wody?

Na czym polega odżelazianie i odmanganianie wody?
Mangan i żelazo to pierwiastki zasadniczo nieszkodliwe dla zdrowia ludzkiego. Ich obecność w wodzie wodociągowej może jednak być dość uciążliwa i nieprzyjemna. Jak więc się pozbyć tych substancji, jeśli w naszym ujęciu występuje ich nadmiar? Na pewno zbadać trzeba wstępnie właściwości fizykochemiczne wody i na ich podstawie dobrać najlepszą metodę.


Zarówno mangan, jak i żelazo występują bowiem w postaci różnych związków chemicznych (np. tlenków), których forma cząsteczkowa warunkuje konieczność podjęcia takich, a nie innych działań. Czasem na przykład przed przystąpieniem do właściwego odżelaziania i odmanganiania wody (zwłaszcza zaś tego drugiego procesu), trzeba najpierw podwyższyć jej poziom pH i dzięki temu stworzyć środowisko, w którym pożądane reakcje będą zachodzić szybciej i sprawniej.

Problem i rozwiązanie

Rozpuszczone w wodzie żelazo i mangan sprawiają, że woda ta staje się mętna i ma nieprzyjemny, metaliczny posmak. Tworzy też brzydkie, brunatne osady na urządzeniach sanitarnych, potrafi zniszczyć prane w pralce ubrania, a w dodatku przyspiesza korozję rur w instalacji. Jeśli jednak wspomniane pierwiastki przybiorą formę nierozpuszczalną w wodzie, wówczas łatwo będzie wychwycić je i zatrzymać na odpowiednio skonstruowanych filtrach.

Formą taką są tlenki uzyskiwane w procesie napowietrzania wody. Jest to więc pierwszy etap odżelaziania i odmanganiania. W dużych instalacjach może zachodzić on wolniej (tzw. rozdeszczenie wody), na skalę nieprzemysłową stosuje się jednak specjalne urządzenia wykorzystujące sprężarkę lub iniektor (tzw. aerator).

Oprócz napowietrzania

Jeśli w ujęciu występują związki organiczne tudzież żelazo w postaci koloidalnej, samo napowietrzanie nie wystarczy. Trzeba dodać jeszcze do wody chemiczne koagulanty (np. siarczan glinu albo mleko wapienne), które zwiększą skupiska cząstek żelaza, tak by mogły się one zatrzymać na filtrach – ewentualnie można zastosować wcześniej filtrację włókninową.

To drugie rozwiązanie stosuje się z reguły przy mniejszych instalacjach, gdzie dalsze uzdatnianie wody zachodzi na filtrach katalitycznych. Ich obecność sprawia, że zbędna staje się też wspomniana wyżej zmiana pH wody. Wymagają one jednak co jakiś czas regeneracji roztworem nadmanganianu potasu.

Dobór filtra odżelaziającego i odmanganiającego opiera się na właściwościach wody z danego ujęcia, a także na jej przewidywanym przepływie.

Filtr taki należy umieścić za filtrami mechanicznymi, ale z kolei przed urządzeniami stosowanymi w celu zmiękczenia wody – mówi ekspert z zajmującej się uzdatnianiem wody firmy Global Concepts 2000.

Demineralizacja

Alternatywą (choć możliwą do zastosowania tylko wówczas, gdy nie mamy do czynienia z żelazem koloidalnym) jest całkowita demineralizacja wody na drodze wymiany jonowej. Wodę taką należy poddać jednak ponownej remineralizacji związkami magnezu i wapnia, aby nadawała się do picia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz