Materiał Partnera

Na czym polega ochrona osób i mienia?

Na czym polega ochrona osób i mienia?

Zarówno życie, zdrowie, jak dobytek będący owocem wielu lat ciężkiej pracy to najważniejsze dobra dla prawie każdego człowieka. Spora grupa osób stara się je chronić i korzysta w tym celu z usług profesjonalistów. Ci z kolei są szkoleni do tego, aby priorytetowo dbać o właściwe zabezpieczanie majątku oraz życia swoich klientów. W jaki sposób to robią? Czym jest ochrona osób i mienia? Wyjaśniamy.

Ochrona osób i mienia – co to takiego?

Ochrona osób i mienia to szereg działań, które mają zapewnić bezpieczeństwo oraz ochronę osobistą. Jest to również procedura postępowania gwarantująca zabezpieczanie wartości materialnych oraz dobytku.

„Osoby, które zajmują się ochroną osób i mienia, to przeszkoleni, doświadczeni specjaliści. Cechuje ich umiejętność radzenia sobie w nawet najtrudniejszych sytuacjach oraz kontrolowania emocji. Potrafią szybko podejmować słuszne decyzje, a także stosować odpowiednie środki zapobiegawcze” – mówi specjalista z firmy ochroniarskiej Guardia.

Zadaniem pracowników ochrony jest również ocena ryzyka pod kątem wystąpienia ewentualnych zagrożeń, które mogłyby bezpośrednio zaszkodzić zabezpieczanej osobie. Muszą być oni odpowiednio wyposażeni. W zależności od tego, na jaki rodzaj usług zdecydował się klient, mają przy sobie broń palną, kamizelkę kuloodporną, latarkę, apteczkę pierwszej pomocy oraz sprzęt służący łączności – na przykład krótkofalówkę lub telefon.

W jaki sposób chroni się osoby i mienie?

Klient decydujący się na korzystanie z usług agencji ochrony ma do wyboru cały wachlarz możliwości. Sposób zabezpieczeń zawsze jest dobierany z uwzględnieniem specyfiki zlecenia i oczekiwań zleceniodawcy.

Istnieje jednak podstawowy podział, który pozwala wyróżnić dwa zasadnicze typy ochrony osób i mienia.

Pierwszym z nich jest tak zwana ochrona bezpośrednia. Najprościej rzecz ujmując, polega ona na ciągłym, całodobowym monitoringu zabezpieczanego miejsca. Z ochroną bezpośrednią można spotkać się także podczas imprez masowych, takich jak koncerty czy festiwale. Wykorzystuje się też w tym celu elektroniczne urządzenia, które gromadzą zarejestrowane sygnały oraz obraz.

Innym sposobem ochrony jest ochrona pośrednia, fachowo nazywana także zabezpieczeniem technicznym. Aby w ten sposób chronić obiekt, mienie czy osoby fizyczne, stosowane są zaawansowane systemy monitoringowe oraz alarmowe. Ma ona charakter interwencyjny. Oznacza to, że kiedy zostanie uruchomiony alarm, który zasygnalizuje pojawienie się zagrożenia, w miejscu tym pojawia się pracownik ochrony. Jest to popularny sposób prewencji w obiektach takich jak posesje prywatne czy zakłady produkcyjne.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz