Artykuł sponsorowany

Na czym polega ocena ryzyka zawodowego? Tłumaczą eksperci firmy BHP P.POŻ Jacka Majewskiego

Na czym polega ocena ryzyka zawodowego? Tłumaczą eksperci firmy BHP P.POŻ Jacka Majewskiego

Ocenę ryzyka zawodowego należy rozumieć, jako sprawdzenie tego, co w miejscu pracy może zaszkodzić zdrowiu pracowników. Dzięki niej pracodawca może wdrożyć odpowiednie strategie przeciwdziałania oraz plany postępowania w razie wypadku. Dla organów kontrolnych dokumenty dotyczące oceny ryzyka zawodowego służą zaś monitorowania czy w danym środowisku pracy zastosowano wystarczające środki ograniczające i eliminujące zagrożenia. Więcej szczegółów na ten temat zdradzają eksperci z firmy BHP P.POŻ Jacka Majewskiego, którzy na zlecenie przedsiębiorców przeprowadzają właśnie ocenę ryzyka zawodowego.

Cel oceny ryzyka zawodowego

Ocena ryzyka zawodowego ważna jest przy nadzorowaniu bezpieczeństwa i higieny pracy w każdy przedsiębiorstwie. Dzięki niej rozpoznawane są zagrożenia na konkretnych stanowiskach pracy, co umożliwia oszacowanie poziomu ryzyka przy wykonywaniu odpowiednich obowiązków pracowniczych. To zaś wpływa na dobór środków ochrony, wyposażenia pracownika, a nawet na wyznaczenie metod realizacji zadań. Jak zaś tłumaczą eksperci z firmy BHP P.POŻ Jacka Majewskiego, dobrze przeprowadzona ocena ryzyka zawodowego pozwala ograniczyć zagrożenie utraty zdrowia a nawet życia w miejscu pracy, co ważne jest nie tylko w zakładach pracujących w środowisku chemicznych oparów, podwyższonej temperatury czy dla firm specjalizujących się w pracach na wysokościach.

Ocena ryzyka zawodowego jest ważnym obowiązkiem każdego pracodawcy, niezależnie od tego, czy prowadzi firmę budowlaną, czy też usługi IT w pozornie pozbawionym zagrożeń środowisku biurowym. Poziom niebezpieczeństwa na różnych stanowiskach może być różny, ale nie oznacza to tego, iż zawody „przed komputerem” nie wymagają wykonania wnikliwej analizy. W wielu przypadkach to dzięki niej można wdrożyć właściwe plany BHP, unikając tragedii, a także wysokich kar nakładanych na przedsiębiorców przez organy kontrolne.

                                     – mówi jeden ze szkoleniowców z pracowni BHP P.POŻ Jacka Majewskiego.

Jak przeprowadzana jest ocena ryzyka zawodowego?

Eksperci z firmy BHP P.POŻ Jacka Majewskiego podkreślają, że ocena ryzyka zawodowego to nie tylko jednorazowy obowiązek każdego przedsiębiorcy-pracodawcy, ale konieczność okresowego powtarzania analizy BHP tak, by dostosowywać procedury w przedsiębiorstwie do aktualnych wyników oraz nowych metod eliminowania zagrożeń. Jeśli chodzi zaś o sposób przeprowadzania takiej oceny, wykonuje się ją m.in. w zgodzie z normą PN-N-18002: Systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieny pracy. Tym samym oszacowanie ryzyka zawodowego jest zadaniem zawsze zlecanym uprawnionym do tego specjalistom, którzy:

1) zbiorą informacje do przeprowadzenia oceny; 2) zidentyfikują zagrożenia na stanowiskach pracy; 3) ustalą poziom zagrożenia na stanowiskach pracy; 4) wyznaczą dopuszczalny limit ryzyka zawodowego; 5) opracują plan zapobiegawczy; 6) zrealizują stworzony program ochrony BHP.

Ważnymi źródłami przy prowadzonych analizach są zaś według specjalistów firmy BHP P.POŻ Jacka Majewskiego:

  • rozmowy z pracownikami,
  • przepisy prawne,
  • normy techniczne,
  • lokalizacja stanowiska pracy,
  • ogólne warunki panujące na stanowisku pracy (np. praca siedząca/stojąca, temperatura w miejscu pracy),
  • dokumentacja maszyn, linii produkcyjnych i innych urządzeń technicznych,
  • wyniki pomiarów czynników szkodliwych w miejscu pracy,
  • obserwacje stanowisk pracy,
  • karty charakterystyk np. substancji chemicznych,
  • istniejąca dokumentacja BHP, w tym ta dotycząca przebiegu wypadków/chorób zawodowych,
  • oceny/badania lekarskie,
  • wytyczne organów kontrolnych np. UDT.

Dokumentowanie wyników oceny ryzyka zawodowego

Wyniki oceny ryzyka zawodowego są ważnym elementem budowanej strategii BHP w firmach, a także strategii BIOZ (bezpieczeństwa i ochrony zdrowia), IBWR (instrukcji bezpiecznego wykonania robót) oraz PPOŻ (ochrona przeciwpożarowa). Eksperci z biura BHP P.POŻ Jacka Majewskiego dodają, iż częścią szacowania zagrożeń w miejscach pracy jest przygotowanie dokumentacji z uwzględnieniem elementów zawartych m.in. w § 39 a ust. 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Ocenę ryzyka zawsze powinno zlecać się zatem doświadczonym specjalistom. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz