Artykuł sponsorowany

Na czym polega obsługa kanalizacji parkingów podziemnych?

Na czym polega obsługa kanalizacji parkingów podziemnych?

Parkingi podziemne to coraz częściej spotykany element wielu budynków użytkowych, a także mieszkalnych. Znajdują się nie tylko w biurowcach lokalizowanych w budynkach wysokościowych czy dużych obiektach handlowych, lecz także w większości nowo budowanych apartamentowców. Rodzi to szereg wyzwań związanych z obsługą systemu kanalizacyjnego, który znajduje się na tych kondygnacjach, zwłaszcza że zbiega się tam cała instalacja obiektu.

 

Specyfika obsługi kanalizacji w obiektach z parkingami podziemnymi

 

System kanalizacyjny w obiektach o większej kubaturze wymaga częstych zabiegów konserwacyjnych, ponieważ rośnie w nim prawdopodobieństwo pojawienia się zatoru lub powstania złogów ograniczających przepływ, a tym samym zmniejszających przepustowość całej infrastruktury odprowadzającej ścieki. Na parkingach podziemnych zazwyczaj znajduje się także połączenie odpływów kanalizacji deszczowej, odprowadzającej wodę z dachu budynku, z odpływami liniowymi, które zapewniają spływanie wody opadowej trafiającej bezpośrednio do kondygnacji podziemnych przez wjazdy i wyjazdy, a także wyjścia prowadzące na zewnątrz. Ze względu na to, że woda opadowa niesie ze sobą wiele zanieczyszczeń, które łatwo mogą zablokować przepływ – liści, gałązek, spłukiwanego piachu i pyłów, a także wszelkiego rodzaju śmieci – przypadki zatykania się odpływów są dość częste. Szybkie udrażnianie odpływów i pionów oznacza konieczność używania odpowiedniego sprzętu. Urządzeniami do obsługi kanalizacji parkingów podziemnych w Łodzi dysponuje np. firma Zakład Usług Asenizacyjnych.

 

Jak udrażnia się kanalizację w obiektach z parkingami podziemnymi?

 

Sposobem na przywrócenie drożności odpływów wody deszczowej, odwodnień liniowych posadzki parkingu podzielnego, a także radzenie sobie z zatkanymi pionami kanalizacyjnymi i dochodzącymi do nich rurami jest korzystanie z urządzeń do czyszczenia ciśnieniowego. Odpowiednia instalacja składająca się z pomp, zbiornika z wodą, a także rozwijanego przewodu, do którego dołącza się właściwą głowicę, jest zwykle montowana jako zabudowa na podwoziu auta ciężarowego. Samochody takie nazywane WUKO są standardowym wyposażeniem firm asenizacyjnych, mają one jednak zbyt dużą wysokość, by swobodnie wjechać do garażu podziemnego, gdzie dopuszczalna wysokość to zwykle co najwyżej 2,2 metra. W takim przypadku wymagane są więc auta specjalnie obniżone. Pojazdami tego rodzaju dysponuje np. firma Zakład Usług Asenizacyjnych, z powodzeniem wykonująca usługi czyszczenia kanalizacji na parkingach podziemnych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz