Materiał Partnera

Na czym polega obróbka wibrościerna?

Na czym polega obróbka wibrościerna?

Obróbka wibrościerna to nowoczesna technologia obróbki mechanicznej, która umożliwia usuwanie wszelkiego rodzaju zadziorów z detali wykonanych z różnych stopów metalu. Proces ten przeprowadza się w wibrującej maszynie z użyciem odpowiednich mediów. W tym artykule przeczytasz wszystko, co powinieneś wiedzieć o obróbce wibrościernej – jej rodzajach, urządzeniach oraz dodawanych czynnikach.

 

Charakterystyka obróbki wibrościernej

 

Proces obróbki wibrościernej polega na mechanicznym obrabianiu powierzchni niewielkich elementów za pomocą materiału ściernego lub polerskiego. Są to kształtki ceramiczne lub plastikowe z dodatkiem środków technologicznych umieszczonych w specjalnej maszynie. Silnik elektryczny porusza mimośrodowy wał lub elektromagnes, który wprowadza w ruch drgający bęben maszyny. 

Specjalista z zakładu produkcyjno-usługowego ADMOT w Mazańcowicach mówi: W bębnie oprócz detali znajduje się także kąpiel mająca za zadanie zwiększyć poślizg między obrabianymi częściami. Wytwarzane drgania usuwają ostre krawędzie, a także smary czy inne zanieczyszczenia powstałe w wyniku procesu produkcyjnego.

 

Rodzaje obróbki wibrościernej

 

Obróbkę wibrościerną można podzielić na kilka rodzajów. Usuwanie zadziorów z detali nazywane jest gratowaniem. Przeważnie wykonuje się je po wykrawaniu na prasie mimośrodowej lub hydraulicznej. Jest to obróbka stosowana głównie w branży automotive przy produkcji linek lub innych elementów związanych z bezpieczeństwem. Rodzajem obróbki wibrościernej jest także polerowanie i czyszczenie, które przeprowadza się po obróbce cieplnej. Usuwa się powstałą zgorzelinę, a następnie elementy poleruje się w celu uzyskania gładkiej powierzchni. Trowalizacja jest procesem, który do obróbki używa detali, wody i płynu technologicznego. Napęd wibracyjny wprowadza je w ruch i wykańcza powierzchnię w określony sposób. Z kolei obróbka strumieniowo-ścierna to proces, w którym ścierniwo porusza się z dużą prędkością (nawet 170 m/s). Energia nośna wytwarzana jest ze sprężonego powietrza, pomp wysokiego ciśnienia lub turbin.

 

Urządzenia do obróbki wibrościernej

 

Mechaniczne czyszczenie i polerowanie niewielkich przedmiotów w procesie obróbki wibrościernej wykonuje się w tumblerach (nazwa przeniesiona z angielskiego). Można je podzielić na dwa rodzaje. Tumbler wibracyjny to wibrujący pojemnik, który jest zintegrowany z zespołem napędowym. Różne typy konstrukcyjne mogą w inny sposób wzbudzać wibracje. W tumblerze rotacyjnym (zwanym także obrotowym) polerki bębnowe zawierają młyny kulowe, w których prędkość jest tak duża, że ciężkie kule unoszone są siłą odśrodkową i dzięki temu są w stanie rozdrobnić mielony materiał. Proces polerowania odbywa się przez tarcie drobnych elementów ściernych, które oczyszczają wybrane przedmioty. Wyróżnia się także tumblery bezwładnościowe. Jest to odmiana tumblerów rotacyjnych o zwiększonych obrotach bębna i znacznie krótszym czasie obróbki.

 

Kształtki i środki do obróbki wibrościernej

 

Obróbka wysokiej jakości wymaga korzystania nie tylko ze specjalnych urządzeń, ale także materiałów eksploatacyjnych. W obróbce wibrościernej istnieje ponad 1700 rodzajów mediów. Różni producenci proponują wiele kształtów i rozmiarów ściernisk. Odgórnie można je podzielić na dwie grupy: ceramiczne i plastikowe. Media ceramiczne są formowane, wypalane i utrzymywane w odpowiednich temperaturach. Dzięki temu charakteryzują się wyższą gęstością. Media z tworzyw sztucznych nadają się do delikatniejszej obróbki krytycznych części i miękkich metali. W celu odtłuszczania, polerowania, rozjaśniania czy ochrony przed korozją dodaje się odpowiednie środki wspomagające. Jest to także sposób na zachowanie w procesie obróbki czystości. Usuwane części metalu i inne zanieczyszczenia są na bieżąco spłukiwane.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz