Materiał Partnera

Na czym polega obróbka wibrościerna?

Na czym polega obróbka wibrościerna?

Obróbka wibrościerna należy do nowoczesnych metod obróbki powierzchni metali. Gwarantuje ona długotrwałe efekty, a przy tym jest korzystna cenowo. Ponadto przebiega ona szybciej niż mniej skuteczne i starsze metody obróbki, nie wymaga dużych nakładów pracy, a także odtłuszcza daną powierzchnię i zapewnia jej doskonałą konserwację antykorozyjną. Na czym polega obróbka wibrościerna, która wykorzystywana jest w przemyśle produkcyjnym czy motoryzacyjnym? Odpowiedź w poniższym artykule.

Czym jest obróbka wibrościerna?

Obróbka wibrościerna, zwana również trowalizacją, ma na celu wyrównanie wszelkich nierówności i ostrych krawędzi z konkretnej powierzchni. Można powiedzieć, że jest to kompleksowe wykończenie i przygotowanie powierzchni przy pomocy specjalnych kształtek ceramicznych o zróżnicowanej wielkości ziaren. Wyróżnia się kilka ich rodzajów o różnym stopniu intensywności obróbki, np. kształtki o spoiwie ceramicznym i żywicznym, kształtki metalowe, szklane lub drewniane.

Jak przebiega proces obróbki wibrościernej?

W pierwszej części procesu obróbki wibrościernej wykonywana jest obróbka zgrubna, w której wykorzystuje się większe ziarna ścierne, a następnie wykańczająca, wymagająca zastosowania ziaren ściernych o małej średnicy. Następnie przychodzi czas na polerowanie za pomocą kulek porcelanowych. Warto podkreślić, że jest to proces mechaniczno-chemiczny, podczas którego stosuje się również płyny pomocnicze rozcieńczone wodą, wspomagające obróbkę i zapewniające specjalną powłokę antykorozyjną.

Wszelkie ruchy planetarne i wibracyjne prowadzą do nieustannego przemieszczania się materiału ściernego i obrabianych detali, a co za tym idzie – do ścierania nierówności powierzchni przedmiotów. Po odseparowaniu przedmiotów od kształtek następuje etap suszenia, który wykonywany jest z zastosowaniem granulatu roślinnego w specjalnej suszarce wibracyjnej. Podczas jego trwania detale zostają pozbawione plam oraz zacieków i zostają wybłyszczone. Dzięki temu obrabiane komponenty są pozbawione ostrych krawędzi, a także uwolnione są od wszelkich zanieczyszczeń i smarów.

Jakie urządzenia wykorzystuje się w procesie obróbki wibrościernej?

W procesie obróbki wibrościernej wykorzystywane są różnego rodzaju urządzenia, takie jak: wibratory kołowe, rynnowe, liniowe czy korytowe, urządzenia odśrodkowe oraz suszarki granulatowe.

Posiadamy urządzenia do obróbki wibrościernej o pojemności 125, 250 oraz 800 litrów, w których mogą być obrabiane przedmioty o maksymalnej długości ok. 50 cm – zapewnia właściciel firmy Moto-Press, która specjalizuje się m.in. w naprawie turbosprężarek samochodowych.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz