Materiał Partnera

Na czym polega obróbka tokarska na maszynach CNC (skrawanie)?

Na czym polega obróbka tokarska na maszynach CNC (skrawanie)?

Tokarka CNC często wykorzystywana jest w wielu, nowoczesnych zakładach. Przedsiębiorcy zautomatyzowali toczenie, dlatego obecnie można szybko i precyzyjne wytworzyć nawet najbardziej skomplikowane elementy o zaokrąglonych lub cylindrycznych formach. Na czym konkretnie polega obróbka CNC i jakie ma zalety? Dowiedz się więcej o obróbce skrawaniem na maszynach CNC.

Co to jest obróbka CNC i na czym polega?

CNC (z ang. Computerized Numercial Control) to powszechnie stosowane określenie na komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Ta nowoczesna technologia dotyczy urządzeń, które służą do obróbki mechanicznej – zalicza się do nich maszyny CNC takie jak tokarki, frezarki, wiertarki, przecinarki, szlifierki itp. Ich popularność związana jest z tym, że dzięki nim materiały obrabiane są szybciej i dokładniej, przez co zakłady mogą realizować nawet bardzo skomplikowane projekty. Obróbka skrawaniem, w której wykorzystana jest tokarka, frezarka lub inna maszyna CNC pozwala w krótkim czasie tworzyć powtarzalne produkty przy dużo niższych ilościach zmarnowanego materiału. Tym samym w pełni zautomatyzowana obróbka CNC umożliwia wykonywanie kilku bądź kilkunastu jednakowych przedmiotów, co przekłada się na zdecydowanie większą niż w standardowej obróbce wydajność produkcji. To z kolei czysty zysk dla nowoczesnych zakładów, które nie boją się stosowania innowacyjnych rozwiązań.

Obróbka tokarska (toczenie) na maszynach CNC – na czym polega i jakie ma zalety?

Toczenie to obróbka skrawaniem rodzaju wiórowego (wyróżnia się także obróbkę ścierną, ubytkową i obwiedniową), w której przedmiot wprowadzany jest w ruch obrotowy. Następnie specjalista z użyciem tokarki i narzędzi dodatkowych (np. nóż tokarski) usuwa materiał – w wyniku obróbki powstaje np. bryła obrotowa oraz wióry, stanowiące odpad. Ta forma obróbki wykorzystywana jest do wytwarzania elementów mających formy zaokrąglone lub cylindryczne. Warto podkreślić, że tokarka umożliwia uzyskanie obrotowego kształtu zarówno na powierzchni wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Obecnie coraz częściej nowoczesne zakłady (np. Olmark z Raciąża) wykorzystują innowacyjne maszyny i używają m.in. tokarek CNC. Dzięki temu proces tworzenia jest zautomatyzowany, co przekłada się na sprawniejsze uzyskanie oczekiwanych kształtów tworzonych przedmiotów. Tego typu obrabiarka CNC cechuje się wysoką precyzją, co wraz z możliwością produkcji w masowych ilościach stanowi ogromne zalety tej metody obróbki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz