Artykuł sponsorowany

Na czym polega obróbka metali metodą toczenia?

Na czym polega obróbka metali metodą toczenia?

Obróbka metali to pojęcie łączące różne procesy podczas których zmienia się kształt poszczególnych elementów. Dotyczy ona modyfikacji nie tylko wymiarów, ale też właściwości materiałów. Tego rodzaju przetwarzanie metali wykorzystuje się najczęściej w przemyśle. Jedną z popularnych metod jest obróbka skrawaniem, której szczególnym typem jest toczenie. Na czym polega ten proces? Jakie są metody toczenia i jakich narzędzi trzeba do nich użyć?

Jakie są metody toczenia metalu?

Toczenie jest bardzo precyzyjną metodą obróbki metali. Proces polega na połączeniu działania dwóch rodzajów ruchu: liniowego, który dotyczy narzędzia, i obrotowego, który dotyczy przetwarzanego przedmiotu. Usuwa się nadmiar materiału w postaci wiór. Toczenie stosuje się do obrabiania metalowych obiektów o kształcie brył obrotowych. Istnieją różne metody przetwarzania tworzywa w ten sposób. Można je podzielić na przykład ze względu na rodzaj używanego narzędzia. Wyróżnia się wówczas toczenie punktowe, kształtowe i obwiedniowe.

Biorąc pod uwagę oś obrotu eksperci z firmy Mechrol obrabiają elementy metalowe pionowo lub poziomo. Kolejne metody obróbki wyróżnia się na podstawie rodzaju przetwarzanej powierzchni. Toczenie zewnętrzne nazywa się inaczej obtaczaniem, zaś wewnętrzne roztaczaniem i wytyczaniem. Ze względu na kierunek ruchu narzędzia metody tokarskie dzieli się na wzdłużne, poprzeczne i kopiowe. Warto wspomnieć również o klasyfikacji ustalonej zgodnie z parametrami obróbki. Mówi się wówczas o toczeniu zgrubnym, lekko zgrubnym, wykańczającym, półwykańczającym lub wykańczająco-gładkościowym.

Jakich narzędzi używa się podczas toczenia metalu?

Narzędzia wykorzystywane do tego specjalnego rodzaju obróbki skrawaniem to tokarki. Można z ich pomocą przetworzyć wszystkie metalowe przedmioty o obrotowym kształcie, na przykład wałki, kule, stożki czy gwinty. Dzięki temu tokarka pomaga w wykonaniu różnych narzędzi i elementów maszyn. Jednym z kilku rodzajów tych urządzeń jest typ CNC, czyli Computerized Numerical Control. Jej szybkość i precyzja pozwala na toczenie metali w skomplikowane kształty, co chętnie wykorzystuje się w branży motoryzacyjnej, budowlanej i zegarmistrzowskiej.

Tokarki konwencjonalne są zazwyczaj stosowane do przygotowywania półproduktów do dalszej obróbki. Można je spotkać w warsztacie, narzędziowni lub zakładzie produkcyjnym. Warto wspomnieć też o tokarkach automatycznych, które dzięki zastosowanej technologii nie wymagają obsługi. Używa się ich do produkcji niewielkich, seryjnych detali potrzebnych między innymi w produktach medycznych i elektronicznych. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz