Materiał Partnera

Na czym polega obróbka metali?

Na czym polega obróbka metali?

Choć wielu z nas słyszało takie pojęcia jak „frezowanie” czy „toczenie”, niewielu miało z nimi rzeczywistą styczność – szczególnie, jeśli chodzi o najnowsze rozwiązania w tych dziedzinach. Maszyny do obróbki metali są bowiem sterowane numerycznie, więc wymagają od operatorów szerokiej wiedzy nie tylko na temat samego procesu, ale także m.in. projektowania wspomaganego komputerowo. Przyjrzyjmy się zatem, na czym dokładnie polegają wymienione procesy.

Czym jest CNC?

Aby spełniać potrzeby pojawiające się na rynku wyrobów hutniczych, przedsiębiorstwa działające w tej branży – takie jak firma Forgis – zatrudniają specjalistów dobrze orientujących się w CNC. Co jednak oznacza ten skrót? CNC, czyli Computerized Numerical Control, tłumaczymy jako „komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych”. Jest to ni mniej, ni więcej układ, który wyposażony jest w mikrokomputer umożliwiający interaktywne zaprogramowanie np. procesu obróbki. Wszystkie nowoczesne frezarki, tokarki, szlifierki i inne maszyny do obróbki metali od lat wyposażane są w CNC, co znacznie przyspiesza i ułatwia cały proces. Przed nastaniem tej technologicznej rewolucji operator maszyny samodzielnie nadzorował wszelkie zachodzące w niej procesy, dokonując poprawek ręcznie. Wytworzenie skomplikowanego elementu było wówczas niezwykle pracochłonne. Obecnie wiedza operatora musi być większa o zdolność do komputerowego zaprojektowania wykonywanego detalu oraz zaprogramowania CNC, ale daje liczne korzyści. Obróbka metali zyskała na efektywności i sprawności, a ciągle doskonalone i modernizowane urządzenia szybko stały się standardem.

Najpopularniejsze rodzaje obróbki metali: toczenie i frezowanie

Toczenie CNC jest obecnie jedną z najpowszechniej stosowanych metod obróbki skrawaniem. Dzięki niemu obrabia się elementy o kształcie bryły obrotowej. Umieszczany w maszynie wałek wprawiany jest w ruch obrotowy, do którego przykładane jest następnie ostrze maszyny. W zależności od materiału, z jakiego został wykonany wałek oraz jego docelowego kształtu, maszyna musi posłużyć się odpowiednią prędkością obrotową, siłą nacisku oraz rodzajem ostrza. Wszystkie te parametry ustala operator maszyny, dbając przy tym o to, by były prawidłowe – ich błędne ustalenie prowadzi do szybszego zużycia elementów maszyny, a czasem do ich uszkodzenia. Na szczęście większość nowoczesnych maszyn wyposażona jest w układy bezpieczeństwa, które zatrzymują program, np. po wykryciu potencjalnej kolizji. Drugim z popularnych rodzajów obróbki skrawaniem jest frezowanie. W jego przypadku element nie porusza się, a pracujące noże maszyny pozwalają na wykonanie rowków, uzębień, kanalików i innych powierzchni kształtowych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz