Materiał Partnera

Na czym polega obróbka CNC?

Na czym polega obróbka CNC?

Obróbka CNC jest wykorzystywana do tworzenia detali z metalu, drewna i tworzyw sztucznych dla różnych gałęzi przemysłu. Charakteryzuje się wysoką precyzją oraz automatyzacją, dzięki czemu znacznie poprawia się wydajność pracy. Obróbce mogą być poddawane rozmaite materiały. Powstają one m.in. metodą laserowego cięcia oraz tłoczenia. Zobacz, jak przebiega ten proces.

Obróbka skrawaniem CNC jest sterowana komputerowo. Proces wytwarzania elementów z metalu, drewna czy plastiku zostaje uproszczony, skrócony, a przy tym nie traci nic na swej jakości. Przeciwnie — zastosowanie automatyki zdecydowanie ułatwia wierne odwzorowywanie projektów i wytwarzanie nawet niewielkich elementów dokładnie tak, jak to zaznaczono w dokumentacji technicznej.

Obróbka CNC — co obejmuje?

Obróbka CNC to pojęcie obejmujące wiele czynności wykonywanych z wykorzystaniem nowoczesnych metod laserowych. Toczenie, cięcie, frezowanie, dziurowanie to procesy, które umożliwiają realizację zamówień klientów na podstawie dostarczonej przez nich dokumentacji technicznej. Aby możliwe było wykonanie poszczególnych elementów zgodnie z założeniem, niezbędne jest wykorzystanie zaawansowanych technologicznie maszyn. Z tego względu w parku należącym do firmy Admot znajdują się urządzenia takie jak frezarki, tokarki czy lasery, których praca sterowana jest automatycznie, dzięki mikrokomputerom.

Cały proces zaczyna się od wykonania projektu komputerowego (na podstawie dokumentacji technicznej) oraz przetworzenia projektu. Dopiero w następnej kolejności dochodzi do wykonania elementu odpowiednio dopasowana metodą obróbki.

Kiedy i dlaczego wybrać obróbkę CNC?

Wycinanie w metalu i innych materiałów może nastręczać wielu trudności podczas obróbki manualnej. W celu wyeliminowania błędów ludzkich i wiernego odwzorowania projektu znacznie lepiej jest zlecić tego typu prace specjalistom. Obrabiarka CNC, którą obsługują, jest w stanie przygotować elementy niezwykle szybko, dokładnie i przy znacznych oszczędnościach pracy rąk ludzkich oraz przy mniejszym zużyciu energii elektrycznej.

Obróbkę CNC wybierz, jeśli:

  • zależy Ci na redukcji strat i zmniejszeniu ilości odpadków czy nieudanych komponentów,
  • chcesz skrócić czas wytwarzania poszczególnych elementów oraz ograniczyć nakłady finansowe ponoszone na ich produkcję,
  • pragniesz wyeliminować błędy ludzie,
  • zależy Ci na uzyskaniu konkretnego efektu gładkości, rozmiaru, kształtu, grubości.

Nowoczesne technologie i wykorzystanie zaawansowanych maszyn CNC, takich jak tokarki czy frezarki, wypierają narzędzia obsługiwane ręcznie — wiertarki, strugarki, szlifierki czy przecinarki.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz