Artykuł sponsorowany

Na czym polega niwelacja terenu?

Na czym polega niwelacja terenu?

Na czym polega niwelacja terenu?

Przygotowanie gruntu do realizacji robót budowlanych czy drogowych nazywamy niwelacją terenu. To proces, który obejmuje szereg prac związanych z wyrównaniem oraz oczyszczeniem gruntu, a także z odwodnieniem go. Odbywa się z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu ciężkiego. Dowiedz się więcej na temat niwelacji terenu — czym się charakteryzuje oraz jaki jest jej cel.

Trudno wyobrazić sobie rozpoczęcie budowy bez dokładnego oczyszczenia czy wyrównania terenu. Warto wiedzieć, że źle przygotowany grunt może sprawiać spore trudno nie tylko
w czasie trwania inwestycji, ale też później, podczas eksploatacji budynku czy drogi. Brak odwodnienia sprzyja zawilgoceniu fundamentów, z czasem powodując ich zapadanie się czy pękanie. Wyrównanie terenu do jednego poziomu oraz ukształtowanie go to pierwszy. bardzo ważny element prac budowlanych.

Sprzęt wykorzystywany przy niwelacji

Przy pracach niwelacyjnych wykorzystuje się zaawansowany sprzęt. Firma Usługi Ziemne Szymon Pisulski wykorzystuje w tym celu walce drogowe, zagęszczarki wibracyjne, a także lemiesze, równiarki, spychacze czy walce.

Przed rozpoczęciem prac niezbędne jest wykonanie pomiarów gruntu. Do ich przeprowadzenia wykorzystuje się niwelator, czyli urządzenie geodezyjne pozwalające określić, jakie są różnice między poszczególnymi wzniesieniami na terenie budowy.

Najważniejsze elementy niwelacji terenu

Niwelacja terenu obejmuje szereg prac. Każdy etap należy wykonać starannie, ponieważ wszelkie niedociągnięcia mogą skutkować przyszłymi awariami, spadkami, fałdowaniem nawierzchni czy pękaniem i zawilgacaniem fundamentów.

Do zadań firmy wykonującej niwelację należy:

  • wyrównanie terenu do jednego poziomu,
  • ukształtowanie terenu przy zachowaniu takich samych grubości warstw podbudowy,
  • przeniesienie wykopanego gruntu do miejsc, w którym go brakuje,
  • odwodnienie terenu i osuszenie go i wykonanie drenażu,
  • zagęszczenie gruntu.

Przebieg procesu niwelacji należy kontrolować przez cały czas wykonywania prac. Lemiesze umożliwiają weryfikację spadku, pozycji oraz wysokości i utrzymanie ich na odpowiednim poziomie.

Kiedy potrzebna jest niwelacja?

Niwelacja terenu jest obowiązkowym etapem każdej inwestycji budowlanej czy drogowej. Często realizowana jest na zlecenie inwestorów prywatnych i firm, które zajmują się aranżacją ogrodów. Tam oczyszczenie terenu i wyrównanie gruntu to podstawa dla dalszych prac z estetycznym wykończeniem. O niwelacji nie należy zapominać również przy budowie parkingów, parków miejskich, terenów rekreacyjnych czy dróg.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz