Materiał Partnera

Na czym polega mycie i odgrzybianie elewacji?

Na czym polega mycie i odgrzybianie elewacji?

Elewacja budynku pełni przede wszystkim zadanie reprezentacyjne. Dlatego też trzeba o nią odpowiednio dbać. Ważnym działaniem jest zatem konserwacja elewacji, którą należy wykonywać raz na kilka sezonów. Warto podkreślić, że brud i zanieczyszczenia to elementy, które mają negatywny wpływ na cyrkulację powietrza. Co więcej, sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów. Mogą też mieć zły wpływ na konstrukcję obiektu budowlanego.

Co warto wiedzieć na temat czyszczenia elewacji budynku?

Czyszczenie elewacji przeprowadza się po zakończeniu sezonu zimowego. Warto ponadto wiedzieć, że obiekty znajdujące się w towarzystwie ruchliwych ulic potrzebują zdecydowanie częstszych zabiegów konserwacyjnych. Organizacje świadczące usługi mycia elewacji dysponują sprzętem do pracy na wysokościach, a także myjkami ciśnieniowymi. Do tego wszystkiego potrzebne są wiedza i duże doświadczenie. Nieodpowiednie działanie może bowiem przynieść duże szkody. Technika mycia ciśnieniowego jest odpowiednia w przypadku elewacji kamiennych, drewnianych, przy tynkach oraz klinkierach. Woda skutecznie rozpuszcza zanieczyszczenia i pomaga pozbyć się nalotów soli. Zastosowanie środków chemicznych to ostateczność, po którą sięga się w przypadku trudnych zabrudzeń. Mycie elewacji nie przyczynia się do uszkodzenia powierzchni ścian.

Odgrzybianie elewacji

Czasami zdarza się, że na elewacji pojawiają się oznaki w formie pleśni i grzybów. Taka powierzchnia wymaga innego traktowania. W tym przypadku niezbędne jest wykorzystanie specjalistycznych środków, które mają działanie grzybobójcze. Warto podkreślić, że na takie niebezpieczeństwa narażone są szczególnie gładkie powierzchnie i tynki charakteryzujące się wysokim stopniem nasiąkliwości. Natomiast tynki akrylowe i silikonowe wykazują zdecydowanie większą odpornością na zanieczyszczenia. Występujące w nich polimery pod pewnymi względami chronią przed biologiczną korozją – podkreśla specjalista reprezentujący firmę Par-Pat Patryk Łukaszewski, która świadczy usługi czyszczenia, mycia i ozonowania pomieszczeń.

Przed przystąpieniem do odgrzybiania elewację należy umyć za pomocą myjki ciśnieniowej. W dalszej kolejności stosuje się środki grzybobójcze. Po tym procesie powierzchnię spłukuje się czystą wodą i zabezpiecza impregnatem. Środki grzybobójcze niszczą uciążliwe zanieczyszczenia i zabezpieczają przed ponownym namnażaniem się pleśni, porostów, glonów oraz grzybów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz