Materiał Partnera

Na czym polega monitoring należności?

Na czym polega monitoring należności?

Jeśli masz problem z regularnymi spłatami należności od swoich kontrahentów, warto zdecydować się na monitoring należności. Wyspecjalizowana firma zapewni płynny obrót kapitału, mobilizując dłużników do spłaty należności, niwelując tym samym opóźnienia w płatnościach. W razie potrzeby, przeprowadzi także przed sądową lub sądową windykację należności.

Prowadzenie monitoringu należności jest w stanie wychwycić nawet kilkudniowe spóźnienie w spłacie, dzięki czemu będziemy mogli rozpoznać nieuczciwych klientów, regularnie uchylających się od terminowego wpłacania należności. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko poniesienia przez firmę dużych strat. Monitoring należności jest skuteczną metodą na dłużników; gwarantuje szybkie odzyskanie pieniędzy, a także możemy być pewni, że podobna sytuacja się nie powtórzy. Odbywa się on w dwóch etapach. Jakich?

Przypomnienie

Pierwszym etapem jest, zazwyczaj telefoniczny, kontakt z klientem w celu przypomnienia mu o zbliżającym się terminie płatności. Często na tym etapie podaje się ponownie dokładną sumę, numer konta i przypomina konkretny termin spłaty. Decydując się na usługi firmy Dorwin, możemy być pewni, że windykatorzy będą perfekcyjnie przygotowani do rozmowy i będą używać konkretnych, mocnych argumentów. Pomoże im w tym szeroka wiedza prawna z zakresu  kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego oraz kodeksu karnego. Kancelaria Dorwin oferuje swoim klientom ponadto usługi z zakresu obsługi kadrowej, płacowej i księgowej oraz doradztwo prawno-finansowe.

Należności przeterminowane

W sytuacji, gdy, mimo przypomnienia, wierzyciel nie uregulował swoich należności, następuje drugi etap. Telefon często jest ponawiany, jednak dołączane są do niego kolejne elementy: wezwania do zapłaty oraz  monit z wcześniejszymi ustaleniami dotyczącymi terminu spłaty należności. W przypadku dalszego braku płatności, mogą zostać zastosowane dwie procedury: przed sądowa lub sądowa windykacja należności.

Pierwsza ma na celu doprowadzenie do dobrowolnego uregulowania wierzytelności. Jeśli dojdzie do porozumienia z dłużnikiem, firma zajmująca się monitoringiem należności będzie nadzorować spłaty oraz negocjować warunki jej uregulowania. Druga, sądowa, wiąże się z wkroczeniem na drogę prawną. Przed złożeniem pozwu, należy starannie oraz rzetelnie przygotować dokumenty, umożliwiające dochodzenie należności w sądzie. Ważne będą wszelkie dowody, takie jak faktury, monity, czy nawet rejestry oraz bilingi rozmów i smsów, przypominających o konieczności regularnego uiszczania spłat zadłużenia.       

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz