Artykuł sponsorowany

Na czym polega metalizacja odbłyśników?

Na czym polega metalizacja odbłyśników?

Dobrej jakości opony, poduszka powietrzna i zapięte pasy to nie wszystko, czego potrzeba, by móc czuć się bezpiecznie w samochodzie. Często zapomina się, jak ważne jest odpowiednie oświetlenie. To właśnie dzięki niemu można prowadzić auto w nocy i nie narażać siebie ani innych uczestników ruchów na wypadek. Jednak reflektory, jak wszystkie inne elementy pojazdu, zużywają się. Aby przywrócić im pierwotne parametry, metalizuje się odbłyśniki.

Odbłyśniki – co to takiego?

Bywa, że po kilku latach jeżdżenia samochodem kierowca nagle zauważa, iż moc świecenia reflektorów gwałtownie się obniżyła. Może być za to odpowiedzialny właśnie zły stan odbłyśników.

Reflektor to obudowa, wewnątrz której znajdują się żarówka oraz odbłyśniki. Pierwszy z tych elementów ma za zadanie generować światło, natomiast drugi odbijać je i właściwie ukierunkowywać. Powierzchnia odbłyśnika z metalu może pokryć się rdzą. Jeśli został on wykonany z tworzywa sztucznego, będzie stopniowo matowiał. To, co może samodzielnie zrobić każdy kierowca, to jedynie jego przetarcie. W większości przypadków element ten należy poddać profesjonalnej regeneracji.

Regeneracja odbłyśników polega na ich metalizacji. Jest to szybki sposób na poprawę parametrów oświetlenia w samochodzie, co oczywiście przedkłada się na komfort prowadzenia auta i bezpieczeństwo na drodze” – mówi ekspert z firmy TMC-MC.

Czym jest metalizacja odbłyśników?

Metalizacja próżniowa odbłyśnika to metoda jego regeneracji, która polega na nałożeniu na niego nowej warstwy odblaskowej. Zanim jednak zostanie ona wykonana, trzeba przygotować powierzchnię tego elementu.

W tym celu zdejmowane są stare warstwy metalizacyjne, a odbłyśnik jest dokładnie czyszczony oraz odtłuszczany. Jeżeli znajdują się na nim jakiekolwiek ogniska rdzy i korozji, muszą one zostać starannie usunięte przed rozpoczęciem procedury metalizacji próżniowej.

Nowa warstwa metalizacyjna jest nakładana, kiedy odbłyśnik znajduje się w naczyniu próżniowym. Metal jest tam podgrzewany i zaczyna parować. Właśnie wtedy równomiernie osadza się on na powierzchni tego elementu. Metoda ta gwarantuje dużą skuteczność, a metaliczna warstwa niczym nie różni się od tej, która pierwotnie znajdowała się na powierzchni odbłyśnika.

Specjaliści odradzają samodzielne regenerowanie tego detalu domowymi sposobami. W ten sposób można łatwo go uszkodzić – szczególnie wtedy, kiedy znajduje się w złym stanie. Ponadto wyłącznie nowa metaliczna warstwa gwarantuje, że światło będzie odbijane w prawidłowy sposób. Jej wykonaniem mogą zająć się tylko fachowcy dysponujący profesjonalnym sprzętem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz