Materiał Partnera

Na czym polega metalizacja natryskowa i jakie są jej rodzaje?

Na czym polega metalizacja natryskowa i jakie są jej rodzaje?

Stal to materiał powszechnie stosowany w budownictwie, który charakteryzuje się wytrzymałością na duże obciążenia, toleruje wysokie temperatury i jest odporny na działanie kwasów, a także uszkodzenia mechaniczne. Niestety warunki atmosferyczne sprawiają, że szybko ulega korozji. Istnieją metody skutecznie zabezpieczające ten popularny materiał budowlany. Na czym polega metalizacja natryskowa? Jakie są jej rodzaje? 

Co to jest metalizacja natryskowa i jakie są jej zalety? 

Metalizacja natryskowa to nowoczesna metoda zabezpieczania stali przed działaniem wilgoci. Polega na nanoszeniu na elementy stalowe specjalnej powłoki antykorozyjnej. Odbywa się to poprzez rozgrzanie do temperatury topnienia i rozpylenie materiału powłokowego, najczęściej cynku lub aluminium, na niewielkie cząsteczki. Przy odpowiedniej prędkości uderzają one w zabezpieczaną powierzchnię, wtapiając się w nią. Naniesiona w ten sposób warstwa chroniąca tworzy spójną i równo przylegającą do elementów stalowych powłokę

Dzięki metalizacji natryskowej elementy stalowe zostają dokładnie zabezpieczone przed działaniem wilgoci, uniemożliwiając korozję. Gwarantuje to wydłużenie żywotności materiału budowlanego lub części maszyn. Ograniczenie procesu korozji zabezpiecza także przed wydostawaniem się do środowiska szkodliwych substancji, a dodatkowo zmniejsza zużycie energii i emisję ciepła. 

Jakie są rodzaje metalizacji natryskowej? 

Ze względu na różne źródła ciepła wykorzystywane do rozgrzania materiału wyróżnia się kilka rodzajów metalizacji natryskowej. W Dąbrowie Górniczej ze wszystkich poniższych metod metalizacji możesz skorzystać w firmie Metal Welding Service. Metalizacja płomieniowa, czyli inaczej natryskiwanie gazowe, to najstarsza metoda metalizacji. Do jej przeprowadzania używa się acetylenu, ale też propanu-butanu, metanu lub wodoru, spalanego w atmosferze tlenowej. Stopiony metal wyrzucany jest przez gazy spalinowe lub dodatkowo doprowadzane sprężone powietrze. By uzyskać powłokę o większej grubości, zalecane jest naniesienie kilku warstw. 

Kolejna metoda zwana jest łukową, a do jej przeprowadzania wytwarzany jest łuk elektryczny, który zostaje rozżarzony pomiędzy dwoma elektrodami z drutu. Cząsteczki metalu transportowane są za pomocą sprężonego powietrza. Można także wyróżnić metalizację natryskową metodą HVOF. Wysoka temperatura uzyskiwana jest dzięki spalaniu paliwa gazowego lub ciekłego, a roztapiany metal wyrzucany jest z naddźwiękową prędkością dzięki strumieniowi azotu bądź argonu.

Opracowanie:
Czeladź, Józefa Mazura 6
tel. 501 541 808
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz