Materiał Partnera

Na czym polega malowanie proszkowe?

Na czym polega malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe jest to proces technologiczny, który pozwala nanosić farbę na różne powierzchnie za pomocą natrysku elektrostatycznego oraz elektrokinetycznego. Metoda ta stosowana jest zarówno do lakierowania, jak i zabezpieczenia przed korozją powierzchni metalowych. Lakierowanie proszkowe wykorzystuje zjawisko pola elektrostatycznego, co powoduje, że cząsteczki farby przylegają ściśle do malowanej powierzchni. 

Przygotowanie powierzchni do lakierowania

Proces lakierowania rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia oraz odtłuszczenia powierzchni. Daje to lepsze warunki to przylegania farby i zapewnia lepszą przyczepność. Na tym etapie często sięga się po obróbkę chemiczną, która pozwala na uzyskanie maksymalnej przyczepności, tłumaczą pracownicy firmy Lakpro

Nakładanie farby - zasadniczy etap lakierowania

Następny etap polega na nakładaniu farby za pomocą specjalnych pistoletów. Ze względu na to, że nie wymaga ona rozrzedzenia, lakierowanie proszkowe określa się często malowaniem na sucho. Wymaga ono uziemienia metalowego elementu, natomiast cząsteczki lakieru zostają naładowane dodatnio, co pozwala przylgnąć im do powierzchni. Do procesu malowania wykorzystywane są przede wszystkim lakiery epoksydowe oraz poliestrowe. 

Utwardzanie warstwy lakieru

O ostatecznym efekcie malowania proszkowego decyduje utwardzanie farby. Odbywa się ono w piecu lakierniczym. Powierzchnia musi zostać nagrzana do temperatury 200 stopni Celsjusza, co powoduje, że lakier ulega stopieniu, a następnie utwardzeniu. Dzięki temu pozwala uzyskać na metalowej powierzchni trwałą powłokę, odporną na odpryskiwanie oraz uszkodzenia mechaniczne. Metal nie ulega odsłonięciu, przez co nie jest atakowany przez czynniki powodujące korozję. 

Ekologiczne własności malowania proszkowego

Metoda ta wykorzystywana jest przede wszystkim na skalę przemysłową, choć jej zalety odkrywają również prywatni użytkownicy, którzy decydują się na urządzenie prowizorycznego warsztatu lakierowania w swoich garażach. Poza trwałością lakierowanie proszkowe oferuje także brak negatywnego wpływu na środowisku. Przygotowywane w ten sposób powierzchnie w mniejszym stopniu emitują opary lakierów do otoczenia. Dotyczy to również samego procesu, który pozwala znacząco ograniczyć ulatnianie się chemikaliów do środowiska.
Opracowanie:
Żywiec, Za Wodą 26
tel. 571 273 500
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz