Artykuł sponsorowany

Na czym polega leczenie ortodontyczne

Na czym polega leczenie ortodontyczne
Decyzja o poddaniu się leczeniu ortodontycznemu jest jedyną szansą na pełne wyleczenie wady zgryzu. Krzywy zgryz jest bardzo poważnym problemem, z którym niestety zmaga się bardzo wielu pacjentów i to niezależnie od wieku. Skutkami wady zgryzu mogą być problemy z przeżuwaniem pokarmów, powstawanie wad wymowy oraz problemy natury estetycznej. Leczenie ortodontyczne jest procesem długotrwałym, jednak zdecydowanie warto jest się mu poddać. Na czym dokładnie polega leczenie wad zgryzu?

Opracowanie i przedstawienie planu leczenia ortodontycznego

Leczenie wady zgryzu rozpoczyna się od wizyty wstępnej u ortodonty, w trakcie której lekarz dokładnie ogląda zgryz pacjenta, przeprowadza z nim szczegółowy wywiad oraz wykonuje wszystkie niezbędne do opracowania planu leczenia badania. Wizyta zazwyczaj rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem, na podstawie którego ortodonta określa przyczyny powstania wady zgryzu oraz to czy nadal się ona pogłębia, czy już nie. Następnie ortodonta ogląda zęby pacjenta oraz wykonuje wyciski szczęki i żuchwy, które posłużą mu do wykonania gipsowego modelu zgryzu. Pacjent otrzymuje także od lekarza skierowanie do wykonania zdjęcia pantomograficznego oraz cefalometrycznego zgryzu.

Wszystkie te elementy dają ortodoncie niezbędne informacje do opracowania szczegółowego planu leczenia, który jest przedstawiany pacjentowi w trakcie drugiej wizyty w gabinecie.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, ortodonta z Kliniki Stomatologicznej Codzienna Stomatologia w Dąbrowie Górniczej: Leczenie ortodontyczne w większości przypadków polega na noszeniu przez pacjenta stałego aparatu stomatologicznego. Aparaty ruchome są stosowane zdecydowanie rzadziej, ponieważ przy ich pomocy można leczyć wady zgryzu tylko u dzieci, u których nie pojawiły się jeszcze wszystkie zęby stałe. Okres noszenia stałego aparatu ortodontycznego trwa średnio 1,5 do 2 lat.

Rozpoczęcie leczenia wady zgryzu

Leczenie wady zgryzu rozpoczyna się od wyboru konkretnego rodzaju aparatu ortodontycznego. W zależności od indywidualnych preferencji pacjenta, ma on do wyboru klasyczne aparaty metalowe lub mniej widoczne tzw. aparaty incognito. Pośrednim rozwiązaniem jest zastosowanie modeli łączonych, które posiadają zamki kosmetyczne na przednich zębach, natomiast zamki metalowe na zębach, które nie są widoczne przy uśmiechaniu.

Założenie aparatu ortodontycznego trwa około godziny i jest całkowicie bezbolesne. Po jego założeniu pacjent jest jeszcze instruowany na temat zasad higieny zębów z założonym aparatem oraz na temat ograniczeń w rodzajach przyjmowanych pokarmów.

Wizyty kontrolne podczas leczenia ortodontycznego

Przez cały czas trwania leczenia ortodontycznego pacjent musi się także regularnie stawiać na wizyty kontrolne. Wizyty takie odbywają się co 4 do 6 tygodni. W ich trakcie prowadzący leczenie ortodonta sprawdza postępy leczenia oraz reguluje i uaktywnia łuki oraz inne elementy aparatu. W razie potrzeby wymienia także jego zużyte elementy.

Zdjęcie aparatu oraz utrwalenie efektów leczenia

W momencie, w którym lekarz ortodonta stwierdzi, że udało się osiągnąć zamierzone efekty leczenia ortodontycznego decyduje o zdjęciu aparatu ortodontycznego. To jednak nie kończy całkowicie procesu leczenia. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego zęby mają bowiem tendencje do ponownego ustawiania się w nieprawidłowych pozycjach. W zapobieganiu temu procesowi służy okres retencji, w trakcie którego utrwalane są osiągnięte efekty leczenia. W tej fazie stosuje się ruchome aparaty ortodontyczne lub retainery, czyli cienkie druciki, które są przyklejane do wewnętrznych części zębów. Okres retencji czasem trwa nawet dwukrotnie dłużej niż okres noszenia aparatu ortodontycznego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz