Artykuł sponsorowany

Na czym polega leczenie operacyjne jaskry i zaćmy?

Na czym polega leczenie operacyjne jaskry i zaćmy?

Jaskra i zaćma to nadzwyczaj podstępne choroby oczu – szczególnie zdradliwa jest ta pierwsza. Bardzo często się okazuje, że leczenie farmakologiczne nie jest wystarczające. Wtedy konieczna jest operacja. Przebiega ona inaczej w przypadku każdej z chorób. Chociaż jaskry nie da się wyleczyć zupełnie, a zaćma czasami wraca, można z nimi sobie poradzić przy pomocy zabiegu operacyjnego na długi czas. Jak to wygląda w praktyce? Wyjaśniamy.


Czym są jaskra i zaćma?

Na jaskrę cierpi około 70 milionów ludzi na świecie. Najgorsze jest to, że przez długi czas nie daje ona żadnych objawów. Początkowe stadia mogą więc przebiegać bez dolegliwości. Dlatego jaskra jest zwana „cichą złodziejką wzroku”. Dopiero po długim rozwoju choroby pacjenci zauważają, że coraz częściej widzą mroczki przed oczami lub mają zawężone pole widzenia.

Jaskra polega na stopniowym zaniku nerwu wzrokowego. Po jakimś czasie chora osoba czuje, że jej wzrok się pogarsza. Warto wiedzieć, że są wyróżniane dwa typy jaskry: pierwotna i wtórna. Ta pierwsza powstaje z powodu uwarunkowań genetycznych, takich jak np. brak zaopatrzenia oka w tlen. Wtórna zaś zazwyczaj daje się we znaki, kiedy ciśnienie w gałce ocznej jest zbyt wysokie – często przez uraz mechaniczny lub inną chorobę.

Jak mówi specjalista z Kliniki Kalmedica, jaskrę dzieli się również na odmianę z zamykającym się kątem przesączania oraz z otwartym kątem. W pierwszym przypadku atakuje nagle i objawia się silnymi bólami, a nawet wymiotami.


Zaćma zaś charakteryzuje się zmętnieniem soczewki i zmniejszeniem jej przejrzystości
. Zazwyczaj pojawia się w wieku emerytalnym, chociaż zdarza się ona w formie wrodzonej. Nierzadko także czynnikami chorobotwórczymi mogą być przyjmowane leki, cukrzyca lub uraz. Chociaż jest bezbolesna, nieleczona prowadzi do ślepoty.


Jak wygląda operacja jaskry?

Jaskra może być operowana w różny sposób – zależnie od jej rodzaju. Chociaż jest nieuleczalna, zabieg ogromnie poprawia jakość życia. Ponadto czasami krople i leczenie farmakologiczne nie są wystarczające, by obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe. Nierzadko również zabiegi laserowe nie przynoszą skutku. Na operację decydują się też osoby, które cierpią na jaskrę młodzieńczą lub mają wysokie wahania ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Tak więc w przypadku jaskry wrodzonej zazwyczaj jest wykonywana goniotomia, polegająca na przecięciu kąta przesączania w celu jego udrożnienia. Tak zwane leczenie drugiego rzutu to trabekulektomia. W jej przypadku jest wytwarzany nowy kanał dla odpływu cieczy wodnistej między komorą przednią i przestrzenią pod torebką Tenona.

Trzeci rzut to zabiegi setonowe. Przy nich są wykorzystywane implanty z tworzyw sztucznych. Niektórzy stawiają na zabiegi cyklodestrukcyjne, które mają zmniejszyć produkcję cieczy wodnistej i obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe. W przypadku jaskry pierwotnej z reguły najpierw się wykonuje trabekulektomię, a w kolejnym rzucie: zabiegi setonowe i cyklodestrukcyjne. Zaś przy jaskrze wtórnej proces wygląda podobnie jak w pierwotnej.


Jak przebiega operacja zaćmy?

Operacja zaćmy przebiega zazwyczaj zawsze w zbliżony sposób. Gałka oczna zostaje znieczulona specjalnymi kroplami – całkowita narkoza występuje tylko w wyjątkowych przypadkach. Po oczyszczeniu oka następuje nacięcie. Dzięki małemu otworowi okulista może wprowadzić narzędzia, które usuną starą soczewkę i umożliwią założenie nowej. Kiedy dojdzie do rozbicia zmętniałej soczewki przez fale ultradźwiękowe, można umieścić nowy sztuczny element, wyjąć narzędzia, zabezpieczyć nacięcie i pozostawić je do zagojenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz