Artykuł sponsorowany

Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

Złamanie lub zwichnięcie zęba oraz długotrwale nieleczona próchnica są w stanie doprowadzić do zapalenia miazgi, czyli znajdującej się wewnątrz zęba struktury złożonej z nerwów i naczyń krwionośnych. Jest to nie tylko dotkliwie bolesne, ale też grozi rozprzestrzenieniem się infekcji na tak odległe narządy jak mózg czy serce. Ząb w tym stanie nadaje się już tylko do leczenia kanałowego. Na czym ono polega?

Na wstępie warto zaznaczyć, że słowo „tylko” użyte tu zostało być może nieco na wyrost. Ewentualną alternatywą dla leczenia kanałowego – zwanego fachowo endodontycznym – jest bowiem jeszcze ekstrakcja, czyli usunięcie zęba. Jej następstwem jest jednak zwykle konieczność przeprowadzenia kosztownego i czasochłonnego leczenia implantologicznego lub protetycznego. Dlatego też lepiej zdecydować się raczej właśnie na leczenie kanałowe.

Cel i przygotowania

W jego toku usuwa się nie całego zęba, lecz jedynie zmienioną chorobowo miazgę znajdującą się w jego wnętrzu, tj. w kanałach zębowych, od których pochodzi nazwa. Parametry takie jak liczba, położenie, głębokość czy kształt kanałów mogą być bardzo różne zależnie od konkretnego pacjenta i tego, który ząb wymaga leczenia. Dokładne ich określenie – możliwe dzięki wykonaniu na wstępie zdjęcia rentgenowskiego lub jego nowoczesnego wariantu, czyli radiowizjografii cyfrowej (RVG) – jest zaś kluczowe dla powodzenia całej procedury.

Osprzęt ma znaczenie

Chorą miazgę trzeba bowiem usunąć w całości, dla pewności aż z marginesem zdrowej tkanki, kanały więc nie tylko się oczyszcza, ale także poszerza. Przebiega to tym sprawniej, im większą precyzję udaje się osiągnąć. Decyduje to zaś nie tylko pewna ręka specjalisty, ale też narzędzia, jakimi się on posługuje, w tym chociażby mikroskop. Jak dowiadujemy się w gabinecie stomatologicznym Proper Dent w Skawinie, okazuje się on nieoceniony zwłaszcza w skomplikowanych przypadkach, takich jak choćby powtórne leczenie kanałowe (konieczne właśnie w sytuacji, gdy kanały nie zostały oczyszczone dokładnie) lub nietypowa anatomia zęba. – Mikroskop pozwala też wykryć struktury i zmiany niewidoczne przy użyciu innych sposobów – dodaje nasz rozmówca.

Końcowe etapy

Po oczyszczeniu i poszerzeniu kanałów należy je zdezynfekować w drodze płukania roztworem podchlorynu sodu, osuszyć, a na koniec założyć szczelne wypełnienie. Poważniejsze ingerencje wymagać mogą zamocowania dodatkowo korony protetycznej. Jeśli dany gabinet nie dysponuje mikroskopem, konieczne bywa też ponowne wykonanie zdjęcia rentgenowskiego w celu upewnienia się, że wszystko na pewno przeprowadzone zostało zgodnie z planem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz