Artykuł sponsorowany

Na czym polega leasing zwrotny

Na czym polega leasing zwrotny
Któż z nas nie zastanawiał się nad tym, czy można zjeść ciastko i mieć ciastko? Pozytywna odpowiedź na to pytanie wydaje nam się raczej mało prawdopodobna. A czy można sprzedać jakiś przedmiot i nadal z niego korzystać? Oczywiście! Warto poznać czym jest leasing zwrotny i dowiedzieć się więcej na jego temat.

O leasingu zwrotnym słów kilka

Jest to szczególna odmiana leasingu, która ma na celu uwolnienie zamrożonych środków, aby polepszyć płynność finansową danego przedsiębiorstwa. Polega na powiązaniu umowy leasingu z wcześniej podpisaną umową sprzedaży. Osoba, która odstępuje nabyte środki inwestycyjne firmie zajmującej się leasingowaniem, zastrzega sobie prawo do ich dalszego użytkowania zgodnie z warunkami ustalonymi w umowie. Leasing zwrotny (ang. sale and lease back) może być wykorzystywany w różnych sektorach (przemysł, transport, ochrona zdrowia) przez małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Istotnym elementem w zawarciu transakcji leasingu zwrotnego jest wycena składnika majątku, który ma zostać przedmiotem umowy, ponieważ bierze się pod uwagę wartość rynkową przedmiotu, a nie księgową. Leasing zwrotny może występować w formie operacyjnej (majątek, który został zapisany w umowie leasingowej jest zaliczany do zbioru aktywów leasingodawcy) lub finansowej (majątek wchodzi w skład aktywów leasingobiorcy).

Specjaliści z firmy BBKL tak definiują pojęcie leasingu zwrotnego: to doskonałe i korzystne rozwiązanie, polegające na tym, że osoba poszukująca środków finansowych oddaje w leasing własny środek trwały, a następnie kontrahent oddaje mu ją w ramach leasingu (tak jak pożyczka pod zastaw).

Kiedy zdecydować się na leasing zwrotny?

Na takie rozwiązanie powinny zdecydować się osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji, np. gdy firmie grozi utrata płynności finansowej. Umowa jest skonstruowana w taki sposób, że jednostka może zwiększyć swoje aktywa – dzięki pozyskanej cenie ze sprzedaży – i jednocześnie korzystać ze zbytych środków. Leasing zwrotny poleca się szczególnie tym, którzy chcą w krótkim czasie zyskać kapitał lub – przy niedostatku kapitału obrotowego – posiadają wysoką wartość środków stałych. Znaczącą zaletą jest możliwość pozyskania (w szybkim czasie) znacznej wysokości kapitału. Po określonym czasie to sprzedane dobro może ponownie zostać wykupione przez pierwszego właściciela. Jednak przed podjęciem decyzji o leasingu zwrotnym warto bardzo dokładnie przeanalizować dostępne oferty, aby wybrać tę, która spełni oczekiwania przedsiębiorcy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz