Artykuł sponsorowany

Na czym polega laserowa obróbka metalu?

Na czym polega laserowa obróbka metalu?

Postęp dotyczy każdej dziedziny naszego życia, jest on zauważalny także w branży metalurgicznej, która zajmuje się m.in. przygotowywaniem wydobytych z ziemi rud, rafinacją, odlewaniem oraz obróbką kruszcu. W przypadku obróbki metalu najbardziej zaawansowaną technologicznie metodą jest obróbka laserowa. Na czym dokładnie polega i gdzie jest wykorzystywana? Odpowiadamy!

Jak przebiega proces laserowej obróbki metalu i gdzie jest on wykorzystywany?

To nowoczesna metoda, która jak sama nazwa wskazuje, bazuje na działaniu lasera. Podczas cięcia metalu wykorzystywane jest działanie wiązki laserowej oraz gazu technicznego. Wiązka pozwala skupić dużą ilość energii na niewielkiej powierzchni. Jak dokładnie przebiega proces cięcia metalu? Na początku wiązka laserowa dociera do miejsca, w którym ma powstać cięcie i intensywnie nagrzewa je. Tak silne nagrzewanie doprowadza do stopienia lub odparowania metalu, właściwy proces cięcia rozpoczyna się więc w momencie całkowitego dostania się wiązki do opracowywanego materiału.

Warto podkreślić, że średnica wiązki laserowej nie przekracza pół milimetra, co umożliwia otrzymywanie niesamowicie precyzyjnych kształtów. Taką formę pracy z metalami oferuje firma EPJ Janusz Podniesiński, która dzięki zastosowaniu nowoczesnego i specjalistycznego sprzętu gwarantuje precyzyjną i sprawną realizację zleceń. Metoda obróbki laserowej jest wykorzystywana w wielu dziedzinach przemysłu i produkcji, wśród nich możemy wyróżnić m.in. motoryzację, budownictwo, górnictwo, produkcję konstrukcji stalowych, przemysł medyczny czy produkcję mebli i ceramiki.

Jakie są zalety laserowej obróbki metalu?

Jedną z wielu zalet tej metody jest brak powstawania niepożądanych odkształceń materiału. Zdarzają się one podczas pracy sposobami wymagającymi oddziaływania na materiał dużymi siłami. Na brak wszelkich uszkodzeń wpływa też to, że laser wykonuje pracę w sposób bezdotykowy. Dzięki metodzie laserowej obróbki metalu jesteśmy w stanie uzyskać idealne krawędzie, gdyż lasery o bardzo krótkim czasie działania impulsu odparowują materiał w danym miejscu na tyle szybko, że wytwarzane ciepło nie wpływa na resztę wyrobu. Szczelina cięcia jest delikatnie szersza niż promień wiązki lasera, co pozwala uniknąć powstawania nierówności. Dzięki temu też, materiały cięte laserowo, w większości przypadków nie wymagają obróbki końcowej. Metoda laserowa dzięki swoim właściwościom pozwala pracować z blachami o grubościach, które mieszczą się w przedziale od 0,5 do przeszło 30 milimetrów, dlatego cieszy się ona popularnością w tak wielu dziedzinach przemysłu i produkcji.

Opracowanie:
Warszawa, Aleje Jerozolimskie 200
tel. 605 257 997
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz