Artykuł sponsorowany

Na czym polega kremacja zwłok?

Na czym polega kremacja zwłok?

Kremacja to jedna z form pochówku zmarłego, która w naszym kraju cieszy się coraz większą popularnością. Wynika to zarówno z czynników psychologicznych – dla wielu osób taka forma pożegnania ze zmarłym nieco ułatwia przejście przez proces żałoby – jak i praktycznych, gdyż pochówek urnowy pozwala na zaoszczędzenie miejsca. Coraz więcej osób wyraża wolę kremacji zwłok po swojej śmierci. Na czym dokładnie polega ten proces?

Czym jest kremacja zwłok?

Kremacją zwłok nazywamy ciałopalenie, czyli spalenie ciała osoby zmarłej jako formę pogrzebu. Metoda ta jest znana i uznawana w wielu krajach i obrządkach religijnych, dopuszcza ją również polskie prawo. Jak dokładnie wygląda proces kremacji?

W tym celu wykorzystuje się nowoczesne piece kremacyjne o co najmniej dwukomorowej budowie. - Tłumaczy przedstawiciel Zakładu Pogrzebowego J. Z. Kiełbaska w Nowej Rudzie. - Wbrew pozorom kremacja nie polega na spaleniu ciała w dosłownym rozumieniu, czyli przy pomocy ognia. Piece kremacyjne umożliwiają spopielenie zwłok poprzez działanie gorącego powietrza, wykorzystując zjawisko rekuperacji ciepła. W komorze temperatura wynosi około 1000 stopni Celsjusza, co pozwala na spopielenie ciała w ciągu ok. 2 godzin. Następnie dochodzi do przeróbki i chłodzenia popiołu.

Warto przy tym zaznaczyć, że w procesie kremacji może uczestniczyć rodzina zmarłego. W tym celu krematoria posiadają specjalne pomieszczenia pożegnań, z których można obserwować moment wprowadzania ciała do pieca kremacyjnego.

Jak przebiega kremacja?

Proces kremacji wymaga dostarczenia do zakładu pogrzebowego niezbędnych dokumentów, do których należy akt zgonu oraz wyrażenie zgody na przeprowadzenie procesu spopielenia zwłok. Następnie przygotowuje się ciało zmarłego do kremacji. Proces ten nie różni się od tradycyjnej formy pochówku. Zmarły może być ubrany lub owinięty w specjalny całun. Trumna do kremacji musi zostać wykonana z naturalnego, ekologicznego materiału, np. czystego drewna bądź tektury. Nie wolno umieszczać w niej elementów metalowych i wykonanych z tworzyw sztucznych. W krematorium następuje pożegnanie rodziny ze zmarłym i wprowadzenie trumny do pieca. Po kremacji prochy umieszczane są w wybranej urnie. Na koniec przeprowadza się pogrzeb zgodnie z wybraną ceremonią. Urna może zostać złożona zarówno w grobie ziemnym, jak i w specjalnie do tego przeznaczonym kolumbarium. Nad całym procesem czuwa profesjonalnie przygotowany zakład pogrzebowy, zapewniający kompleksową pomoc i wsparcie rodzinie zmarłej osoby.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz