Materiał Partnera

Na czym polega korundowanie?

Na czym polega korundowanie?

Przygotowanie, obróbka powierzchni różnych tworzyw, w tym metalu, nie jest prostym zadaniem. Trzeba zastosować odpowiednią technikę, która zagwarantuje zadowalający efekt. Niekiedy materiały są trwale zabrudzone, wymagają oczyszczenia przed poddaniem ich kolejnym zabiegom – na przykład malowaniu proszkowemu. Jedną z metod pozwalających idealnie przygotować powierzchnię jest korundowanie.

Korundowanie – co to takiego?

Aby zrozumieć, na czym polega korundowanie, trzeba przyjrzeć się materiałowi, jakim jest korund.

Korund to minerał, którego ziarna charakteryzują się niezwykłą ostrością oraz są czyste pod względem chemicznym. Nie ma on w swoim składzie żadnych metali, co mogłoby powodować, że obrabiane przy jego pomocy powierzchnie byłyby narażone na korozję. Korund jest wykorzystywany do produkcji narzędzi do ścierania, takich jak tarcze, szlifierki, segmenty ścierne czy ściernice. Co ciekawe minerał ten stosuje się także w akcesoriach służących do wykonywania zabiegów kosmetycznych.

Korundowanie to metoda pozwalająca wykończyć powierzchnię elementu poprzez jej ścieranie. W narzędziach, które są używane do tej obróbki, wykorzystuje się korund syntetyczny. Dzięki temu, że jest on wyjątkowo ostry, powierzchnia uzyskuje właściwy poziom chropowatości.

Korundowanie pozwala szybko i precyzyjnie oczyścić powierzchnię, a co za tym idzie przygotować ją do dalszej obróbki czy wykończenia. Śrutowanie korundem gwarantuje między innymi doskonałą przyczepność farby, którą zostanie następnie pokryty element z metalu” – mówi fachowiec z firmy Jan-Tal z Mysłowic.

Gdzie znajduje zastosowanie korundowanie?

Korundowanie jest świetnym sposobem na pozbycie się rdzy, resztek farby, przypaleń, lakieru i innych zabrudzeń z powierzchni metalu.

Element poddany wcześniej ścieraniu jest gotowy na to, aby pomalować czy polakierować go metodą proszkową. Dzięki korundowaniu farba będzie idealnie przylegała do powierzchni metalu, co zapobiegnie jej odpadaniu czy odpryskiwaniu. Dlatego śrutowanie korundem umożliwia wykańczanie i zabezpieczanie powierzchni metalowych lakierem, który chroni je między innymi przed korozją – będzie on doskonale się na nich utrzymywał.

Obróbce tej można poddać stal szlachetną, nierdzewną, a także stale wysokostopowe. Aby korundowanie dało spodziewane rezultaty, musi zostać wykonane przez fachowców. Specjalistyczne narzędzia i staranne oczyszczenie metalowej powierzchni, to gwarancja tego, że osiągnie ona odpowiedni poziom chropowatości oraz zostanie precyzyjnie oczyszczona.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz