Materiał Partnera

Na czym polega konserwacja dachów?

Na czym polega konserwacja dachów?

Dach chroni przed deszczem, śniegiem, słońcem i nie pozwala, aby z budynku uciekało ciepło. Jest to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynków. Dlatego trzeba o niego odpowiednio dbać, aby zawsze był solidny oraz wytrzymały. Pomóc w tym może regularna konserwacja dachu. Dlaczego warto ją przeprowadzać? Co składa się na tego typu prace?

Dlaczego przeprowadza się konserwację dachu?

Konserwacja pokrycia dachowego wykonywana jest ze względów estetycznych. Dach jest nieustannie narażony na różnorodne czynniki pogodowe oraz na bardzo wysokie i niskie temperatury. Znacząco wpływa to na jego wygląd. Blachodachówki i blachy nie mają już tak efektownego koloru oraz nie prezentują się najlepiej. Do tego dochodzi jeszcze dym z kominów, który odpowiada za zabrudzenie pokrycia dachowego.

Jednak znacznie poważniejszym powodem będącym przyczyną konserwacji dachu jest jego stan techniczny. Z czasem pokrycie wykonane nawet z najlepszych materiałów traci swoje właściwości termo- i hydroizolacyjne. Grozi to przedostawaniem się do budynków wody oraz wilgoci.

Najmniejsze i z pozoru błahe uszkodzenia pokrycia dachowego powinny być błyskawicznie usuwane. W innym przypadku niegroźne usterki mogą przekształcić się w poważne zniszczenia. Ponadto stan dachu nie pozostaje bez wpływu na wygląd elewacji czy warunki panujące w budynku. Dlatego właściciele nieruchomości powinni wykonywać jego przegląd przynajmniej raz w roku, po sezonie zimowym” – mówi ekspert z firmy Malowanie Konserwowanie Konstrukcji Stalowych.

Jak wykonuje się konserwację dachu?

W zakres prac związanych z konserwacją dachu wchodzi między innymi jego czyszczenie. Firmy, które zajmują się tego typu usługami, wykorzystują do tego skuteczny i specjalistyczny sprzęt. Dlatego nie warto zajmować się tym samodzielnie – efekt będzie o wiele gorszy. Dach jest czyszczony za pomocą myjki ciśnieniowej, a niekiedy wykorzystywane są do tego specjalne środki chemiczne. Dzięki temu z pokrycia można usunąć wszystkie zabrudzenia, ptasie odchody oraz sadzę. W czasie prac fachowcy sprawdzają także stan techniczny dachu. W przypadku zauważenia drobnych usterek natychmiast przystępują do ich likwidacji.

Konserwacja dachu obejmuje także jego malowanie. Na pokrycie dachowe nakłada się jedną, dwie, a nawet trzy warstwy farby. Są to profesjonalne preparaty, które oprócz tego, że odświeżają wygląd dachu, zabezpieczają go także przed czynnikami pogodowymi. Dobrym pomysłem jest, aby podczas przeprowadzania konserwacji zdecydować się na założenie osłon przeciw ptakom.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz