Artykuł sponsorowany

Na czym polega komputerowe badanie wzroku?

Na czym polega komputerowe badanie wzroku?

Problemy ze wzrokiem dotyczą osób w każdym wieku. Nie należy ich lekceważyć, a kiedy tylko pojawią się pierwsze niepokojące sygnały warto wybrać się do okulisty i wykonać badanie wzroku. W ostatnich latach najbardziej popularne jest komputerowe badanie wzorku pozwalające sprawdzić ostrość widzenia. Pozwoli ono dobrać odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe, które znacząco wpłyną na poprawę jakości widzenia.

Czym jest komputerowe badanie wzroku?

Jest to badanie, w którym wykorzystuje się specjalistyczne urządzenie sterowane mikroprocesorem. Autorefraktometr, bo o nim mowa pozwala zmierzyć ostrość wzroku. Jest również stosowane do pomiarów krzywizny soczewki i rogówki oka. Komputerowe badanie oka trwa kilka sekund. Nie jest bolesne i co najważniejsze, jest bezpieczne dla zdrowia pacjenta. Podczas badania pacjent ma za zadanie patrzeć w oddalony przedmiot przez niewielki otwór w autorefraktometrze. Do każdego oka lekarz obsługujący urządzenie wpuszcza nieszkodliwe wiązki promieniowania podczerwonego, a w dalszej kolejności analizuje odbite od ich struktur refleksy. Na koniec wynik badania jest drukowany ze wszystkimi informacjami o wadzie wzorku pacjenta.

Wiarygodność badania

Badanie komputerowe oka zaliczane jest to badania przedmiotowego. Oznacza to, że nie ma tutaj czynnego udziały pacjenta co daje przybliżoną wartość korekcji optycznej. Jest to badanie wycinkowe, które w niektórych przypadkach może nie dawać miarodajnych wyników badania. Błędy mogą wynikać ze zdolności oka do akomodacji co zdarza się szczególnie u młodszych pacjentów. Autorefraktometr nie wykrywa też poważnych chorób oczu jak na przykład zaćma – choroba pojawiająca się u osób starszych. Dlatego lekarz okulista, który bada wzrok pacjenta, a następnie na jego postawie dobiera okulary lub soczewki wykonuje często dodatkowe pomiary pozwalające na prawidłową ocenę wady wzroku. Tylko pełne badane wykonane przez optometrystę jest podstawą do wybrania właściwego rodzaju soczewek, które będą zgodne z prowadzonym przez pacjenta trybem życia. Warto pamiętać, że błędnie dobrane okulary czy soczewki mogą powodować bóle głowy oraz dyskomfort, który może prowadzić do pogłębienia wady wzroku, ale też przyczynić się do rozwoju innych, groźnych chorób oczu. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać dobrego lekarza i wykonać
Opracowanie:
Warszawa, al. Komisji Edukacji Narodowej 97
tel. 22 644 07 67
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz