Artykuł sponsorowany

Na czym polega istota badań sprawozdań finansowych?

Na czym polega istota badań sprawozdań finansowych?

W przypadku spółek akcyjnych czy też banków ważnym punktem prowadzenia działalności jest sporządzanie corocznych sprawozdań finansowych. Ich celem jest dostarczenie informacji o sytuacji finansowej i finansowych wyników działalności podmiotu gospodarczego. Badanie sprawozdań finansowych przeprowadzane jest przez biegłych rewidentów, których zwie się również audytorami. Jak przebiega badanie sprawozdań finansowych w firmie?

Kto podlega konieczności badania sprawozdań finansowych?

Badaniu sprawozdania finansowego podlegają konkretne podmioty gospodarcze, które dokładnie  wymienione są w ustawie o rachunkowości. Zgodnie z art. 64 ust. 1, badaniu za 2020 rok podlegają roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych oraz roczne sprawozdania finansowe - kontynuujących działalność:

  • banków krajowych, oddziałów instytucji kredytowych, oddziałów banków zagranicznych, zakładów ubezpieczeń, zakładów reasekuracji, głównych oddziałów i oddziałów zakładów ubezpieczeń, głównych oddziałów i oddziałów zakładów reasekuracji oraz oddziałów zagranicznych firm inwestycyjnych,
  • spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych,
  • jednostek działających na podstawie przepisów o obrocie papierami wartościowymi oraz przepisów o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz jednostek, o których mowa w art. 2 ust. 2 b,
  • jednostek działających na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,
  • krajowych instytucji płatniczych i instytucji pieniądza elektronicznego,
  • spółek akcyjnych, z wyjątkiem spółek będących na dzień bilansowy w organizacji,
  • pozostałych jednostek, które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdanie finansowe, spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:
  • średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,
  • suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2.500.000 euro,
  • przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5.000.000 euro.

Jak przebiega badanie sprawozdania finansowego?

Ze względów czysto praktycznych niezwykle korzystne dla wyżej wymienionych podmiotów gospodarczych jest korzystanie z usług wyspecjalizowanych biur rachunkowych, które specjalizują się zarówno w prowadzeniu profesjonalnej księgowości dla firm, jak i obsłudze audytorskiej oraz badaniu sprawozdań. Zwykle działalność tych firm nadzorowana jest przez biegłych rewidentów celem zagwarantowania 100% poprawności sporządzanych analiz czy dokumentacji. Przykładem takiego biura jest Biuro Biegłego Rewidenta BBR z Lublina, które świadczy usługi księgowe dla fundacji, jednostek służby zdrowia, spółek i innych podmiotów gospodarczych.

Badanie sprawozdania finansowego przeprowadzane jest w dwóch etapach, jak:

  • badanie wstępne – które sprowadza się do zapoznania ze specyfiką funkcjonowania badanego podmiotu, analizę procesów zachodzących w organizacji, stosowanych w firmie procedur i regulacji, systemem kontroli wewnętrznej oraz rachunkowości. Prace wstępne to głównie przegląd stosowanych procedur księgowych w poddawanej audytowi firmie, określenia obszarów potencjalnych błędów i spraw wymagających wyjaśnienia przed sporządzeniem sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy, przegląd analityczny transakcji finansowych w firmie.
  • badanie zasadnicze – prowadzone jest przez zespół biegłych rewidentów i ich asystentów (mających doświadczenie w badaniu sprawozdań finansowych firm o podobnej specyfice do badanego podmiotu). Obejmuje ono takie działania jak np. przegląd analityczny oraz testy szczegółowe dotyczące danych na dzień bilansowy, badanie zdarzeń po dniu bilansowym, sprawdzenie prawidłowości sprawozdania finansowego, zreferowanie Zarządowi kwestii wymagających skorygowania, opracowanie wniosków, przygotowanie opinii i raportu z badania.




Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz