Artykuł sponsorowany

Na czym polega intercyza?

Na czym polega intercyza?

W trosce o własny majątek, a także często ze strachu przed koniecznością ponoszenia odpowiedzialności za ewentualne długi współmałżonka, coraz więcej młodych małżeństw decyduje się na zawarcie przed ślubem intercyzy. Dzięki niej, w trakcie trwania małżeństwa, każde z nich może dysponować własnym majątkiem oraz nabywanymi środkami. Na czym dokładnie polega intercyza?

Zgodnie z polskim prawem, małżonków po ślubie łączy ustawowa wspólnota majątkowa, co oznacza, że gromadzone przez nich środki są wspólne, z wyjątkiem dóbr, otrzymywanych w drodze dziedziczenia, procesie spadkowym, poprzez darowiznę imienną czy imienny zapis. Do majątku wspólnego nie zalicza się także środków, dóbr czy nieruchomości nabytych przed zawarciem małżeństwa. Jeśli jednak chcemy, aby po zawarciu związku nabywane przez nas środki należały wyłącznie do nas i jeśli chcemy nimi rozporządzać bez konieczności uzyskania zgody współmałżonka, warto pomyśleć o intercyzie. Jest to dobre rozwiązanie także wówczas, gdy jeden z małżonków prowadzi firmę; wówczas, w przypadku finansowych kłopotów czy długów, współmałżonek nie będzie za nie odpowiadał. Przyjrzyjmy się bliżej popularnej intercyzie.

Co to jest?

Intercyza będzie zatem aktem notarialnym, stwierdzającym rozdzielność majątkową małżonków i ustanawiającym tym samym dwa osobne majątki. Powinna być sporządzona przed ślubem u notariusza. Nabiera ona mocy prawnej w dniu ślubu i w jej wyniku każdy z małżonków zachowuje nabyty przez siebie majątek w trakcie trwania małżeństwa. Akt intercyzy służy nie tylko zabezpieczaniu majątku własnego w trakcie trwania związku, powodując na przykład, że nie będziemy ponosić finansowej odpowiedzialności za długi, zaciągane przez współmałżonka, lecz również w przypadku rozwodu. Jeśli bowiem nasze małżeństwo okaże się nieudane, zawarta wcześniej intercyza pomoże uniknąć nam bolesnego procesu dzielenia wspólnego majątku. W takim bowiem przypadku, każdy małżonków zachowuje swój majtek, zgromadzony w trakcie małżeństwa. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy w naszym przypadku intercyza będzie przydatna, na przykład ze względu na różnice zarobków, warto zasięgnąć porady prawnej. Prawnicy z kancelarii adwokackiej Attorney przyjrzą się naszej osobistej sytuacji, w tym finansowej, i doradzą najlepsze rozwiązanie. Ta renomowana kancelaria cieszy się bardzo dobrą opinia, dlatego warto skorzystać z jej usług.   

Formalności

Umowa musi by spisana u notariusza i muszą widnieć na niej podpisy obydwu stron. Żadna ze stron nie może być ubezwłasnowolniona i musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Do jej podpisania potrzebne będą dowody osobiste. Z chwilą ślubu będziemy mogli samodzielne i nieograniczenie zarządzać i rozporządzać swoim majątkiem. Warto na koniec zaznaczyć, iż decyzja o spisaniu intercyzy powinna wynikać ze zgodnej woli obydwu stron, gdyż dotyka bardzo delikatnych tematów i może być odczytana jako brak zaufania do życiowego partnera.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz