Na czym polega i kiedy stosuje się termoterapię w leczeniu zwierząt domowych?

Termoterapia jest osobnym działem fizjoterapii, a wszystkie jej metody opierają się na stosowaniu zimnych lub ciepłych okładów. Dzieli się ją na dwie podstawowe kuracje: ciepłolecznictwo (oparte na stosowaniu temperatur wyższych niż ciało zwierzęcia) oraz krioterapia (temperatury poniżej zera stopni Celsjusza). W jakich sytuacjach doskonale sprawdzą się tego typu metody i gdzie można je wykonać?
Zalety i wskazania do ciepłolecznictwa
Ciepłolecznictwo jest znane już od tysięcy lat. Nim jeszcze odkryto mechanizm działania ciepła na różnego rodzaju schorzenia, ludzie często robili sobie gorące okłady w przypadku przewlekłych bóli stawów czy mięśni. Rozgrzanie tkanek powoduje rozluźnienie mięśni i zwiększenie elastyczności ścięgien. Dzięki podwyższonej temperaturze metabolizm komórek przyśpiesza, przez co regeneracja zachodzi zdecydowanie szybciej niż w normalnych warunkach. Już po jednym zabiegu można zauważyć zredukowanie wrażeń bólowych, a przy regularnym stosowaniu ciepłolecznictwo doskonale sprawdza się jako środek przyśpieszający gojenie się ran.
Najczęstsze wskazania do ciepłolecznictwa:
- przewlekłe i bolesne stany zapalne mięśni i stawów;
- niedowład kończyn;
- przykurcz mięśni;
- choroby o podłożu neurologicznym;
- wspomaganie leczenia chorób laryngologicznych i układów moczowo-płciowych.
Krioterapia – kiedy będzie potrzebna?
Przeciwieństwem ciepłolecznictwa jest krioterapia. Jej działanie jest również instynktowne, gdyż chyba każdy z nas w momencie pojawienia się obrzęku i wyraźnego stanu zapalnego, przykłada do skóry woreczek z lodem. Zastosowanie niskich temperatur na tkanki powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz zamknięcie przetok tętniczo-żylnych. Układ odpornościowy zostaje pobudzony, a tym samym zmniejsza się ból i opuchlizna. Wskazaniem do stosowania krioterapii u zwierząt domowych jest:
- stan zapalny po urazach i przeciążeniach (zwłaszcza u zwierząt uprawiających sporty);
- ostre zapalenia tkanek;
- zapalenia o podłożu reumatoidalnym.