Materiał Partnera

Na czym polega i kiedy stosuje się termoterapię w leczeniu zwierząt domowych?

Na czym polega i kiedy stosuje się termoterapię w leczeniu zwierząt domowych?

Termoterapia jest osobnym działem fizjoterapii, a wszystkie jej metody opierają się na stosowaniu zimnych lub ciepłych okładów. Dzieli się ją na dwie podstawowe kuracje: ciepłolecznictwo (oparte na stosowaniu temperatur wyższych niż ciało zwierzęcia) oraz krioterapia (temperatury poniżej zera stopni Celsjusza). W jakich sytuacjach doskonale sprawdzą się tego typu metody i gdzie można je wykonać?

Zalety i wskazania do ciepłolecznictwa

Ciepłolecznictwo jest znane już od tysięcy lat. Nim jeszcze odkryto mechanizm działania ciepła na różnego rodzaju schorzenia, ludzie często robili sobie gorące okłady w przypadku przewlekłych bóli stawów czy mięśni. Rozgrzanie tkanek powoduje rozluźnienie mięśni i zwiększenie elastyczności ścięgien. Dzięki podwyższonej temperaturze metabolizm komórek przyśpiesza, przez co regeneracja zachodzi zdecydowanie szybciej niż w normalnych warunkach. Już po jednym zabiegu można zauważyć zredukowanie wrażeń bólowych, a przy regularnym stosowaniu ciepłolecznictwo doskonale sprawdza się jako środek przyśpieszający gojenie się ran.

Najczęstsze wskazania do ciepłolecznictwa:

  • przewlekłe i bolesne stany zapalne mięśni i stawów;
  • niedowład kończyn;
  • przykurcz mięśni;
  • choroby o podłożu neurologicznym;
  • wspomaganie leczenia chorób laryngologicznych i układów moczowo-płciowych.

Krioterapia – kiedy będzie potrzebna?

Przeciwieństwem ciepłolecznictwa jest krioterapia. Jej działanie jest również instynktowne, gdyż chyba każdy z nas w momencie pojawienia się obrzęku i wyraźnego stanu zapalnego, przykłada do skóry woreczek z lodem.  Zastosowanie niskich temperatur na tkanki powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz zamknięcie przetok tętniczo-żylnych. Układ odpornościowy zostaje pobudzony, a tym samym zmniejsza się ból i opuchlizna. Wskazaniem do stosowania krioterapii u zwierząt domowych jest:

  • stan zapalny po urazach i przeciążeniach (zwłaszcza u zwierząt uprawiających sporty);
  • ostre zapalenia tkanek;
  • zapalenia o podłożu reumatoidalnym.
Zarówno krioterapię, jak i ciepłolecznictwo stosuje się powszechnie w centrach rehabilitacji zwierząt. Twój pupil może odbyć kurację między innymi w krakowskim gabinecie Rehabilitacja z Psitupem, gdzie wszystkie czynności są wykonywane przez doświadczonych i wykwalifikowanych lekarzy weterynarii oraz zoofizjoterapeutów. Temperatury stosowane podczas rehabilitacji są indywidualnie dostosowywane do gatunku zwierzęcia, a także schorzenia, z którym się boryka. Termoterapię najczęściej wykonuje się z użyciem okładów, wody o określonej temperaturze lub suchych komór.
Opracowanie:
Kraków, Zachodnia 7 lok. 7A
tel. 794 422 830
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz