Artykuł sponsorowany

Na czym polega i kiedy stosuje się badanie pionowości?

Na czym polega i kiedy stosuje się badanie pionowości?
Badanie pionowości można wykonać w trakcie budowy, lub po jej zakończeniu. Takie badanie może wykonać wyłącznie wykwalifikowany geodeta. Do pomiaru pionowości niezbędna jest nie tylko wiedza, ale także profesjonalne urządzenia. W jakich sytuacjach potrzebny jest pomiar pionowości? Komu powinniśmy zlecić jego wykonanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Kontrola pionowości

Badanie techniczne pionów geodeta wykonuje najczęściej jeszcze w trakcie budowy, lub chwile po jej zakończeniu. Zdarza się też, że tego typu badania geodezyjne są wykonywane w trakcie normalnej eksploatacji budynku. Celem takich badań jest uzyskanie konkretnych informacji na temat geometrii danej budowli. Na precyzyjne badania pozwala nowoczesny sprzęt geodezyjny – przede wszystkim tachimetry elektroniczne. Dzięki nim możliwe jest wykonanie bardzo szybkich i precyzyjnych pomiarów. Badanie pionów obejmuje nie tylko ściany zwykłych budynków, ale tez na przykład filary wiaduktów i mostów.

Jak wykonuje się pomiar pionów?

Badanie tego typu wykonuje wykwalifikowany geodeta. Pomiar wykonuje się w kilku wybranych przez niego punktach kontrolnych – najczęściej te punkty przypadają w regularnej siatce kwadratów. Jeśli uzyskane w ten sposób dane nie są wystarczające, wykonuje się dodatkowe pomiary, tam, gdzie geodeta spodziewa się, że mogły wystąpić odchylenia od pionu. Doświadczenie i wiedza fachowca grają tutaj ogromną rolę – to dzięki nim jest on w stanie określić miejsca, w których najczęściej pojawiają się problemy. Dobrego, doświadczonego geodetę znajdziemy w firmie Geo-Sim.

Co po pomiarze?

Samo wykonanie pomiaru pionów to nie koniec badania pionowości budynku. Po zebraniu informacji w trakcie badania, ważna jest także interpretacja otrzymanych wyników. Geodeta powinien zająć się obliczeniem odchyłek – może robić to na kilka sposobów. Jako punkty odniesienia może wyznaczyć na przykład dwa, które znajdują się u dołu ściany. Odchylenie pozostałych punktów obliczane jest względem linii łączącej te dwa punkty na dolnej krawędzi ściany – ten sposób jest najłatwiejszy, ale też najmniej precyzyjny. Na otrzymanie nieco bardziej szczegółowych wyników pozwoli nam wpasowanie płaszczyzny w punkty pomiarowe – dzięki temu odchyłki badamy w odniesieniu do płaszczyzny, a nie do linii.

Oceń artykuł (3)
2.3
Komentarze
Dodaj komentarz