Artykuł sponsorowany

Na czym polega i jak przebiega proces dezynfekcji?

Na czym polega i jak przebiega proces dezynfekcji?

Regularne przeprowadzanie dezynfekcji jest niezmierne ważne zwłaszcza w szpitalach oraz innych zakładach sanitarnych. Będzie podstawą utrzymania czystości i higieny także u dentysty, fryzjera czy kosmetyczki. Polega na niszczeniu drobnoustrojów chorobotwórczych, takich jak bakterie, wirusy i grzyby oraz ich przetrwalników, które zalęgają się oraz rozwijają na przedmiotach oraz powierzchniach użytkowych. Jak przebiega?

Odkażanie przeprowadza się środkami fizycznymi i chemicznymi, dobieranymi w zależności od gatunku drobnoustroju, jego aktywności fizycznej i biologicznej, liczebności, właściwości fizycznych konkretnego środka chemicznego, a także wilgotności oraz temperatury środowiska. Dezynfekcję można podzielić na typy oraz metody. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Typy dezynfekcji

Najczęściej występujące bakterie salmonelli, gronkowca złocistego, pałeczki okrężnicy, laseczki jadu kiełbasianego, grzyby domowe oraz pleśniowe to drobnoustroje, zagrażające naszemu zdrowiu i mogące wywoływać zatrucia pokarmowe, zakażenia oraz alergie. Atakują układ oddechowy, dlatego powinny być jak najszybciej usunięte z naszego otoczenia. Wyróżnić możemy zatem dwa typy dezynfekcji; zapobiegawczą oraz ogniskową. Zapobiegawcza, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu przeciwdziałanie mogącym pojawić się bakteriom w takich pomieszczeniach, jak kuchnia, stołówka, łaźnia, lub na narzędziach, używanych przez człowieka; naczyniach czy przyrządach chirurgicznych. Jeśli już natomiast skażenie nastąpi, mówimy wówczas o dezynsekcji ogniskowej, przeprowadzanej na bieżąco w ogniskach zapalanych, na przykład przy łóżku chorego lub w otoczeniu nosiciela. Dezynfekuje się wówczas zwłaszcza materace, łóżka oraz pościel.

Dezynfekcja niejedno ma imię

Istnieją trzy zasadnicze metody dezynfekcji, które dobiera się pod kątem rodzaju występującego zagrożenia, a także środowiska, w którym należy zwalczyć drobnoustroje. Są to metoda fizyczna, termiczna oraz termiczno-chemiczna. Fizyczna polega na oczyszczaniu mechanicznym, działaniu na drobnoustroje wysoką temperaturą, bezpośrednim napromieniowywaniu świtałem słonecznym lub nadfioletowym oraz wysuszaniu. Stosując metodę chemiczną z kolei, używać będziemy roztworów, emulsji lub zawiesin różnego rodzaju związków, w tym fenoli, alkoholi, chlorowców, związków utleniających, aldehydów, kwasów organicznych i nieorganicznych oraz związków azotu. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego środka, jego proporcji oraz rodzaju, dlatego jeśli chcemy przeprowadzić dezynfekcję warto wybrać renomowaną i sprawdzoną firmę, taką jak Dezynsekcja24, zajmującą się również deratyzacją ora dezynsekcją. Fachowcy wybiorą najlepszą metodę odkażania, w zależności od przewidywanego czasu działania preparatu, jego stężenia, temperatury otoczenia, wilgotności, twardości wody, ilości drobnoustrojów czy obecności związków powierzchniowo-czynnych.

Pamiętajmy, aby przeprowadzać dezynfekcje regularnie; będziemy mieli wówczas pewność, że nasze otoczenie jest czyste i higieniczne.       

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz