Artykuł sponsorowany

Na czym polega hydroizolacja tarasu i po co się ją wykonuje?

Na czym polega hydroizolacja tarasu i po co się ją wykonuje?

Balkony i  tarasy to elementy, których nie powinno zabraknąć w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym. Stanowią idealną przestrzeń do relaksu czy też przyjmowania gości. Każdy taras powinien być jednak prawidłowo wykonany
i zabezpieczony przed działaniem czynników zewnętrznych. Czy hydroizolacja tarasu jest konieczna? Po co i jak się ją wykonuje? Rozwiej wątpliwości.

Po co wykonuje się hydroizolację tarasu?

Taras może być położony zarówno na parterze, jak i na piętrze. Często stanowi on zadaszenie niższej kondygnacji. Tak wkomponowana w bryłę budynku zewnętrzna przestrzeń może być funkcjonalna i efektowna, jednak wymaga szczególnej uwagi przy konstrukcji. Ze względu na to, że taras jest nieustannie wyeksponowany na czynniki atmosferyczne, kluczowym elementem jest w tym przypadku hydroizolacja. Pominięta lub wykonana nieprawidłowo może doprowadzić do przeciekania, korozji konstrukcji i rozwoju groźnych mikroorganizmów. Izolację przed wilgocią należy zastosować również w przypadku tarasów położonych na gruncie – w tym przypadku ma ona również za zadanie zapobieganie przedostawaniu się wilgoci od podłoża i uszkadzaniu instalacji. W każdym przypadku prawidłowe wykonanie warstwy hydroizolacyjnej to gwarancja wieloletniej trwałości rekreacyjnej przestrzeni zewnętrznej.

Ochrona tarasu przed wodą – jak wykonywać hydroizolację?

Wykonanie hydroizolacji na tarasie rozpoczyna się od wyboru odpowiedniej technologii i materiałów. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z tarasem stanowiącym zadaszenie pomieszczenia, czy też tarasem położonym na gruncie, zastosowane rozwiązania będą się od siebie różnić. Istotna przy ich doborze jest również wielkość oraz rodzaj konstrukcji. Jak mówi przedstawiciel firmy Arda s.c.: W przypadku tarasów położonych na gruncie należy się skupić przede wszystkim na ułożeniu warstwy odcinającej pod płytą konstrukcyjną. Zapobiegnie ona zawilgoceniu konstrukcji drogą podciągania kapilarnego. Tarasy położone nad pomieszczeniami wymagają zaś zastosowania zarówno uszczelnienia podpłytkowego, jak i izolacji przeciwwodnej płyty konstrukcyjnej, która pełni jednocześnie ważną w przypadku ogrzewanych pomieszczeń funkcję paroizolacji.

Czym uszczelnić taras?

Najważniejsza warstwa hydroizolacyjna umieszczana jest pod materiałem wykończeniowym tarasu czy balkonu. Ważne jest też zastosowanie odpowiednich spadków powierzchni, które umożliwią naturalne odprowadzanie wody. Materiały wykorzystywane do hydroizolacji powinny być zgodne ze specyfiką konstrukcji. Tam, gdzie występują znaczne naprężenia materiałowe, konieczne będzie zastosowanie elastycznych rozwiązań. Świetnie sprawdzają się produkty mineralne wzbogacone polimerami. Mają one odpowiednią strukturę oraz podwyższoną odporność na ekstremalne temperatury i inne czynniki atmosferyczne. W obrębie jednej instalacji warto stosować materiały stanowiące część jednego systemu – gwarantuje to ich optymalną współpracę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz