Artykuł sponsorowany

Na czym polega hipoterapia i jakie ma zalety?

Na czym polega hipoterapia i jakie ma zalety?

Hipoterapia, czyli terapia poprzez kontakt z końmi, to bardzo ciekawa metoda wspierająca leczenie i rehabilitację osób doświadczających wielu problemów zdrowotnych. Do dolegliwości, które można łagodzić dzięki tej technice należą m.in. choroby o podłożu psychicznym, ortopedycznym i neurologicznym. Kiedy skorzystanie z hipoterapii jest uzasadnione i jakie są jej główne zalety? Zapraszamy do lektury.

Na czym polega hipoterapia?

Zajęcia terapeutyczne z końmi to wieloskładnikowa metoda, która obejmuje ćwiczenia ruchowe, sensoryczne, społeczne oraz psychiczne. Ćwiczenia te są bardzo różnorodne, a ich dobór zależy od tego, z jakim problemem boryka się dana osoba. Jednym z głównych etapów jest siedzenie na grzbiecie zwierzęcia oraz odbieranie bodźców wywoływanych ruchami konia, a wszystko to w kontakcie z przyrodą oraz spokojną atmosferą, która pozytywnie wpływa także na kondycję mentalną. Hipoterapia obejmuje także jazdę konną, wówczas pacjent może trenować wiele partii ciała. Podczas takiego ćwiczenia poruszają się bowiem barki, miednica, kręgosłup, a także napinają się mięśnie pozwalające na zachowanie równowagi. Jak przyznaje Małgorzata Rybakowska prowadząca ośrodek hipoterapii o nazwie W Stajence na terenie woj. wielkopolskiego, każde ćwiczenie wykonywane jest pod ścisłą kontrolą instruktora, dzięki czemu nie należy obawiać się o bezpieczeństwo chorego.

Dla kogo dedykowana jest hipoterapia?

Zajęcia terapeutyczne z końmi dedykowane są m.in. osobom, które cierpią na:

  • mózgowe porażenie dziecięce,

  •  chorobę Parkinsona,

  • stwardnienie rozsiane,

  • skoliozę,

  • kurczowy kręcz karku,

  • autyzm,

  • nerwice,

  • upośledzenie umysłowe,

  • aburzenia zachowania.

Jakie są główne efekty hipoterapii?

Efekty jazdy konnej dla chorych są bardzo różnorodne, zależą bowiem od dolegliwości z jakimi zmaga się dana osoba. Generalnie taka forma terapii działa w sposób uspokajający i rozluźniający na mięśnie oraz inne partie ciała. Instruktor dba także o to, by pacjent zachowywał pozytywny i intensywny kontakt ze zwierzęciem, dzięki czemu pobudza się zmysły oraz poprawia nastrój. Hipoterapia pozwala ponadto na naukę wielu nowych umiejętności, w tym samodzielności oraz możliwości lepszej współpracy. Ważnym i niedocenianym pozytywnym efektem jest także bliskość z naturą, a także możliwość aktywnego i stymulującego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Hipoterapia to znakomita alternatywa dla standardowej rehabilitacji, która wykonywana jest na przyrządach takich jak piłki czy maty. Jednak to, czy przy danej jednostce chorobowej możliwe będzie skorzystanie z jej zalet, zależeć będzie od opinii lekarza.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz