Materiał Partnera

Na czym polega haft komputerowy?

Na czym polega haft komputerowy?

Haft komputerowy to współczesna odpowiedź na jedną z najstarszych technik ozdabiania odzieży. Haft tradycyjny jest czasochłonny i przy produkcji masowej wymaga wielu rąk do pracy. Stąd, w ciągu wieków, opracowywano metody przyspieszania jego procesu przy jednoczesnym zachowaniu precyzji. I tak w I połowie XIX wieku pojawiła się pierwsza maszyna haftująca, a w II połowie XX wieku haftowały już maszyny sterowane komputerowo.

Zastosowanie haftu komputerowego

Haft komputerowy zapewnia doskonałą jakość i trwałość haftowanych wzorów. Jest niezwykle precyzyjny i daje możliwość powtarzalności, jakiej nie jest w stanie zapewnić metoda haftu ręcznego. Haft komputerowy znajduje wiele zastosowań, lecz najbardziej popularnym zdaje się być obecnie w branży reklamowej. Logo firmy jest haftowane na naszywkach oraz bezpośrednio na odzieży reklamowej takiej jak koszulki polo, polarowe bluzy czy czapeczki z daszkiem.

Warto pamiętać, że haft odpowiednio prezentuje się na materiałach o nieco grubszej strukturze. Z racji swojego eleganckiego wyglądu, idealnie sprawdzi się także na gadżetach reklamowych takich jak szlafroki, ręczniki, koce czy plecaki i torby. Można go również z powodzeniem wykorzystać jako metodę zdobienia artykułów reklamowych spersonalizowanych, które cieszą się coraz większym powodzeniem. Klient po otrzymaniu takiego prezentu, może poczuć się wyjątkowo.

Haft komputerowy krok po kroku

Technologię haftu komputerowego tworzą maszyny haftujące, zwane hafciarkami oraz komputer sterujący.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy ZoKart Nadruki z Chorzowa: Proces zdobienia tkanin haftem nie ogranicza się tylko do pracowni hafciarskiej. Rozpoczyna się on bowiem wcześniej. Najpierw musi powstać projekt w postaci pliku wektorowego. Dzięki niemu maszyna otrzymuje dokładne informacje o tym, w jak sposób ma pracować. Jak prowadzić igłę, jakich nici używać, jakie jest pole haftu, rodzaj ściegu oraz prędkość haftowania. Kiedy plik z projektem jest gotowy, maszyna może rozpocząć pracę.

Nici w różnych kolorach są połączone z igłami hafciarki, co daje pewność, iż wzór zostanie przez nią wyhaftowany z wielką precyzją i dokładnością, nawet w najdrobniejszych detalach. Maszyny hafciarskie wyposażone w wiele głowic, są w stanie wykonywać kilka haftów jednocześnie, co znacznie skraca czas oczekiwania. Wyhaftowane wzory mogą być płaskie bądź wypukłe i wielokolorowe. Wybór kolorów i rodzajów nici oraz ściegów jest bardzo duży, dzięki temu hafciarki mogą realizować różne projekty, także te nieco bardziej fantazyjne.  

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz