Artykuł sponsorowany

Na czym polega gwintowanie?

Na czym polega gwintowanie?

Gwintowanie stanowi niezwykle popularną metodę obrabiania metali techniką skrawania za pomocą różnego rodzaju narzędzi takich jak wiertarki, frezarki oraz szlifierki do gwintów, w której obiektem poddawanym obróbce są zazwyczaj gwinty zewnętrzne i wewnętrzne. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? O tym piszemy w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do jego lektury.

Jakie są funkcje gwintu?

W kontekście gwintowania warto na początku wspomnieć o funkcjach, jakie pełnią gwinty. Otóż, służą one do tworzenia mechanicznych połączeń, a także do zamieniania ruchu obrotowego na postępowy. Gwintowanie umożliwia również wykonywanie najpowszechniej stosowanych gwintów bez względu na zastosowaną maszynę obrabiającą, stanowiąc bardzo ekonomiczną i produktywną metodę, dzięki której możemy otrzymać wysoce trwałe wyroby. Wysokiej jakości usługi związane z gwintowaniem znajdą Państwo w bogatej ofercie firmy Taqm należącej do Mariusza Modłasiak.

Jakie wyróżniamy rodzaje gwintowania?

W kwestii gwintowania wyróżniamy ich trzy podstawowe rodzaje. Jednym z nich jest gwintowanie ręczne, w którym do zewnętrznej obróbki wykorzystuje się tak zwane narzynki, a do wewnętrznej — gwinciarki lub gwintowniki. Kolejny popularny rodzaj gwintowania stanowi także gwintowanie maszynowe, które w całości odbywa się przy pomocy specjalistycznych sprzętów takich jak frezarki, tokarki czy szlifierki do gwintów. Wśród metod gwintowania warto wymienić też gwintowanie plastyczne, które należy do mniej popularnych technik.

Ta metoda wymaga bowiem wygniatania danego surowca przy użyciu specjalnych walcarek do gwintów. W poczet zalet tego rozwiązania możemy zaliczyć uzyskiwanie wyjątkowo wytrzymałych gwintów, które posiadają powierzchnię nośną oraz promień podstawy o doskonałej chropowatości. Ta metoda należy także do jednych z najszybszych i najbardziej precyzyjnych.

Jeśli chodzi o gwintowanie, to możemy mówić tutaj także o frezowaniu gwintów, które znajduje zastosowanie w przypadku obróbki nieobrotowych przedmiotów. Zaletą tej metody jest właściwy nadzór wiórów, a także możliwość wykorzystania maszyn o większym wysięgu, jak również możliwość wykonania obróbki w przypadku wyrobów o cienkich ściankach. Dzięki tej metodzie można także stworzyć gwinty blisko występu — bez konieczności podcinania, a także obrabiać wielkogabarytowe przedmioty. W kwestii gwintowania jedną z najważniejszych rzeczy, o jakich trzeba pamiętać są sprawdziany do gwintów, które należy zweryfikować uprzednio pod kątem jakości oraz przeznaczenia. Do wyboru mamy to m.in. bardzo precyzyjne sprawdziany tłokowe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz