Materiał Partnera

Na czym polega gumowanie metalu?

Na czym polega gumowanie metalu?

Poliuretany i poliolefiny to specjalna grupa tworzyw, która – ze względu na swoje właściwości – znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Są składnikami farb, pianek do montażu, klejów a także powlekane nimi są niektóre elementy użytku codziennego, jak na przykład akcesoria metalowe. Proces pokrywania metalu gumą nazywamy potocznie gumowaniem. Dowiedz się, na czym to polega.

Guma – właściwości i zastosowanie

Od kiedy Krzysztof Kolumb sprowadził ten materiał do Europy, guma zyskała sympatię  przedsiębiorców z praktycznie każdej branży. Obecnie produkuje się z niej ogromną ilość wyrobów. Nie są to tylko opony, dętki, uszczelki i przewody. Podczas jednej z misji kosmicznych SpaceShipOne – jako paliwo rakietowe – użyta została także specjalnie zaprojektowana guma. Materiał ten często jest też łączony z innymi. W powszechnym zastosowaniu są siatki stalowymi.

Wśród właściwości fizycznych gumy na uwagę zasługuje jej:

  • rozciągliwość (12-krotna),
  • wytrzymałość,
  • nieprzepuszczalność (zarówno w kontakcie z wodą, jak i gazami),
  • elastyczność w sporym zakresie temperatur (od -60 do 200oC).

W zależności od użytych surowców powstaje guma naturalna (kauczuk naturalny) oraz jej syntetyczny odpowiednik produkowany z kauczuku syntetycznego.

Proces gumowania elementów metalowych

Bardzo dobrym sposobem na zabezpieczenie poszczególnych elementów przemysłowych jest gumowanie metalu. Polega on na pokrywaniu wybranej części powłoką z poliuretanu. Proces ten zapewnia większą odporność na uszkodzenia mechaniczne czy nagłą zmianę temperatur. Powłoka z gumy doskonale zabezpiecza metal przed korozją i szkodliwymi dla niego substancjami chemicznymi.

Gumowanie metalu przeprowadza się na częściach do maszyn budowlanych, silnikowych
i  elementach wyposażenia fotograficznego – wyjaśnia ekspert z  firmy KRT. Zastosowanie na materiale powłok z gumy, znacząco wydłuża żywotność finalnego produktu.

Jeśli zabierasz się do samodzielnego gumowania elementów metalowych, musisz wiedzieć, że istnieją dwie techniki takiej pracy. Pierwsza i najprostsza polega na odtłuszczeniu, osuszeniu materiału i naniesieniu na niego specjalnie przygotowanego roztworu poliuretanu. Grubość warstwy zależna jest od oczekiwań klienta i późniejszego zastosowania produktu. Drugą metodą jest wulkanizacja. Do jej przeprowadzenia, firmy działające w branży stosują zaawansowane technicznie urządzenia, które nie tylko prasują i nakładają gumę, ale
i odpowiednio ją potem utwardzają.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz