Artykuł sponsorowany

Na czym polega grawerowanie laserowe?

Na czym polega grawerowanie laserowe?

Grawerowanie z użyciem lasera powszechnie wykorzystuje się do tworzenia unikatowych wzorów nadających przedmiotom dużej dozy indywidualności. Stosuje się je między innymi do tworzenia napisów na trofeach sportowych – można nanieść na nie na przykład imię i nazwisko osoby, której trofeum przysługuje. Grawerowanie laserowe przydaje się także podczas tworzenia gadżetów reklamowych na potrzeby przedsiębiorstw oraz do nanoszenia numerów seryjnych.

Grawerowanie laserowe a grawerowanie mechaniczne

Grawerować możemy na wiele sposobów. Do najpopularniejszych metod grawerowania należą grawerowanie mechaniczne z użycie maszyn wspomaganych komputerowo oraz grawerowanie laserowe. Obydwoma typami grawerowania zajmuje się firma Alter. Skupiając się jednak na jednym aspekcie jej działalności – grawerowaniu laserowym – szybko dostrzeżemy jego główne cechy. Dla wielu z nas ma ono przewagę nad grawerowaniem mechanicznym. Nie bez powodu – grawerowanie laserowe ma szerszą gamę zastosowań. Metoda ta stosowana jest do nanoszenia wzorów na wielu różnych materiałach – nie tylko metalach, lecz także folii, papierze, tkaninach, kartonie, szkle, drewnie, MDF i wielu innych. Zaletą grawerowania laserowego jest także niewątpliwie sama jego natura – grawer powstaje bezkontaktowo. Materiału, na który nanosimy wzór, nie musimy silnie mocować, jak ma to miejsce w przypadku grawerowania mechanicznego. Grawerowanie laserowe jest ponadto bardzo precyzyjne i bardziej efektywne kosztowo w przypadku tworzenia małej ilości grawerów. Dla firm zajmujących się grawerowaniem nie bez znaczenia jest także koszt konserwowania narzędzia – w przypadku grawerowania laserowego nie ma problemu ze zużywającymi się elementami maszyny służącymi do wiercenia czy cięcia.

Typy grawerowania laserowego – rastrowe i wektorowe

Grawerowanie laserowe dokonywane jest za pomocą jednej z dwóch metod. Pierwsza z nich, nazywana grawerowaniem rastrowym, jest wykorzystywana zdecydowanie częściej. Nanoszona za pomocą lasera grafika składa się z pikseli i nanoszona jest na obiekt linia po linii, punkt po punkcie. W przypadku drugiego typu grawerowania laserowego, czyli grawerowania wektorowego, grafika rozpatrywana jest jako zbiór krzywych oraz linii, które odczytywane są po kolei. Grawerowanie laserowe metodą wektorową bardzo często nazywa się z tego względu rowkowaniem. Jeśli zamierzamy wykonać grawer na dużej powierzchni, a nadto nasz wzór jest wypełniony w środku, grawerowanie rastrowe będzie dla nas idealne. Grawerowanie wektorowe znajduje swoje zastosowanie w przypadku nanoszenia na materiał cienkich linii.

Opracowanie:
Poznań, os. Armii Krajowej 102
tel. 61 872 92 44
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz