Artykuł sponsorowany

Na czym polega geodezyjny podział nieruchomości?

Na czym polega geodezyjny podział nieruchomości?

Jako właściciel nieruchomości lub wieczysty użytkownik chciałbyś wydzielić z niej kilka mniejszych działek? Zastanawiasz się, w jaki sposób przebiega ta procedura, która jest nazywana geodezyjnym podziałem nieruchomości? Kto może ją dla Ciebie przeprowadzić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Geodezyjny podział nieruchomości – co to jest?

Geodezyjny podział nieruchomości, dla której obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, polega na ewidencyjnym wyodrębnieniu z jednej nieruchomości kilku mniejszych działek, bez zmiany dotychczasowego właściciela. Procedura ta dotyczy gruntów, które nie są przeznaczone na cele rolne i leśne. Powstałe w ten sposób działki można sprzedać lub podarować najbliższym. Należy jednak pamiętać, że podział nieruchomości jest niemożliwy, gdy nie ma ona dostępu do drogi publicznej.

Jak przebiega geodezyjny podziału nieruchomości?

Jeżeli zamierzasz przeprowadzić geodezyjny podział nieruchomości, to zapewne chciałbyś wiedzieć, z jakich etapów składa się ta procedura. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku w tej sprawie do właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Gdy wstępny projekt podziału zostanie pozytywnie zaopiniowany, to należy zatrudnić geodetę na przykład z Firmy Geodezyjnej Wituszyński. Specjalista powinien zgłosić do starostwa zamiar przeprowadzenia prac, a następnie dokonać przyjęcia granic nieruchomości w oparciu o księgę wieczystą i inne dokumenty określające jej stan prawny lub dane wskazane w katastrze nieruchomości. Jego kolejnym zadaniem jest przygotowanie operatu podziału nieruchomości zawierającego mapę z projektem podziału, protokół z przyjęcia granic nieruchomości, wykaz zmian gruntowych oraz wykaz synchronizacyjny. Następnie geodeta składa go do właściwego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej w celu przyjęcia do zasobu. Te dokumenty są podstawą do wydania decyzji i właściciel nieruchomości powinien je złożyć na ręce wójta, burmistrza albo prezydenta miasta.

 

Opracowanie:
Nowy Sącz, Różana 15
tel. 601 991 385
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz